Cumartesi Anneleri Davası Ertelendi Cumartesi Anneleri Davası Ertelendi

Ankara'da, hayvan hakları savunucuları, sokak hayvanlarının uyutularak öldürülmesini öngören yasa teklifine karşı Çankaya Belediyesi önünde başlattıkları eylemlerini 28. gününde de sürdürdüler. "Yaşam hakkını elinden almak isteyenlere karşı sokaktayım yanındayım" pankartı ile devam eden eyleme, çeşitli sivil toplum kuruluşlarından destek geldi.

İKTİDARIN TELAŞI VE EYLEMCİLERİN İDDİALARI

Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi ve Hayvan Yaşam Özgürlük İnisiyatifi'nin düzenlediği eylemde, grup sık sık "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" sloganları attı. Eyleme destek veren Alınteri, hükümetin ve ilgili yasa teklifinin aceleci tutumunu eleştirdi.

Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi Üyesi Devrim Aden, açıklamasında iktidarın tasarıyı kabul ettirme çabasına dikkat çekti. Aden, "İktidar, masum söylemlerine 'ötenazi' kelimesini de ekleyerek durumu sıyrılabileceklerini sanıyor. Telaşa kapıldılar çünkü uyutmanın öldürmek olduğunu, katliam olduğunu artık herkes biliyor. Yapacakları katliamları meşrulaştırmak için toplumun çeşitli kesimlerinin desteğini aldıklarını dilendirmeye başladılar" ifadelerini kullandı.

Aden, hükümetten, bu yasa teklifine destek veren bilim insanları, sivil toplum kuruluşları ve profesyonel kurumlar hakkında açıklama yapmasını talep etti. "Hangi bilim insanlarıyla görüştünüz, hangi sivil toplum kuruluşlarının desteğini aldınız? Veteriner Hekimleri Odası ile mi görüştünüz, Türk Tabipler Birliği mi sizi destekledi? Hangi hayvan hakları savunucularından, gönüllülerinden görüş aldınız? Hangi üniversiteye bilimsel bir araştırma yaptırdınız? Cevap verin bize," diyerek hükümetin şeffaflık göstermesini istedi.

Eylem, yapılan bu açıklamanın ardından bir süre daha oturma eylemi şeklinde devam etti.

Editör: İdris YILMAZ