HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, partisinin yerel seçime ilişkin yol haritasını açıkladı. Hatimoğulları, "Batı illerinde ittifaka açığız" dedi. Hatimoğulları, Hrant Dink'i öldüren Ogün Samast'ın tahliye edilmesine de tepki gösterdi.

AJANS65 TV - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Adana'da yerel seçimlere ve olası ittifaklara ilişkin açıklama yaptı.

Adana'da konuşan Hatimoğulları, "Birinci, ikinci olduğumuz bölgelerde kendin adaylarımız ile seçime gireceğiz. Batı illerinde ise ittifaka açığız" dedi.

'ATALAY, DEMİRTAŞ, YÜKSEKDAĞ'I CEZAEVİNDE BIRAKAN ANLAYIŞ SAMAST'I SALIVERDİ'

Hrant Dink’in katili Ogün Samast'ın tahliyesini de değerlendiren hatımoğulları, Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay arasında devam eden yargı krizinin, yargı darbesinin ürünü olarak gördüklerini söyledi.

Hatimoğulları, konuşmalarına şöyle devam etti:

"AYM'nin kararına karşı çıkarak Yargıtay, aslında yargıda büyük bir krizi bize göstermiş oldu, aslına bu kriz vardı. Ve sevgili Can Atalay Hatay halkı tarafından, deprem bölgesi olan Hatay bölgesinden seçilmiş bir milletvekili olarak hâlâ cezaevinde olmasını kabul etmemiz mümkün değil. AİHM kararlarına rağmen sevgili Selahattin Demirtaş'ı, Figen Yüksekdağ'ı ve arkadaşlarını cezaevinde bırakan anlayış ne yazık ki Ogün Samast gibi katilleri salıvermiştir. İşte yargıda çürümüşlüğün, yargıda koKuşmuşluğun geldiği nokta .Yargı geçmişte çok mu bağımsızdı, elbette değildi. Ama yargı hiçbir zaman bu kadar kılıfına bile uydurma gereği duymadan, bu kadar açıktan anayasayı ihlal etmemişti."

'İKTİDAR, KAYYIM MESELESİNDE HDP'Lİ BELEDİYELERDE STAJ YAPTI'

HEDEP'in, 2024 yılının mart ayında yapılacak yerel seçimlere ilişkin tavrından ve izleyecekleri yol haritasından bahseden Hatimoğulları, "Birinci ve ikinci olduğumuz belde ve belediyelerde kendi adayımızla çıkacağımızı karar altına almış durumdayız. Kayyım bu ülkede bir rejime dönüştü. İktidar, kayyım meselesinde HDP'li belediyelerde staj yaptı. Şimdi de beğenmediği üniversite yönetimlerine ve şirketlere kayyım atıyorlar. Her şeyi kayyımla yönetiyorlar. Belediyeye kayyım atamak, seçme ve seçilme hakkını yurttaşın elinden almak demek. Erken dönemde elde edilen seçme ve seçilme hakkını yurttaşımızdan, seçmenimizden ve Kürt halkından almaya kimsenin hakkı yoktur. Ve biz buna karşı çok güçlü bir mücadele yürüteceğiz" dedi.

'KAZANILMIŞ BELEDİYELERİ DE KAYYIMIN ELİNDEN SÖKE SÖKE ALACAĞIZ'

Hatimoğlulları'nın seçime ilişkin açıklaması şu şekilde:

Beyaz Saray Önünde Filistin Destek Eylemi: Çadır Nöbeti Devam Ediyor Beyaz Saray Önünde Filistin Destek Eylemi: Çadır Nöbeti Devam Ediyor

"Az farkla kaybettiğimiz belediyeleri kazanacağız. Kazanılmış belediyeleri de kayyımın elinden söke söke alacağız. Bütün yerellerimizde belediye eş başkanlarımızın ve Meclis üyelerimizi ön seçimle belirleyeceğiz. Bütün bunların detaylı çalışmasını seçim komisyonumuz şu an yürütüyor.

'HDP'NİN YANINDA AÇIKÇA OLMAK GEREKİYOR, MUHALEFETİ YANIMIZDA OLMAMAKLA ELEŞTİRİYORUZ

Batıda 2019 yılında belirlemiş olduğumuz seçim stratejisi büyükşehir belediyelerinin ana muha'lefet tarafından kazanılmasına katkı sağladı. Bütün büyük şehirler HDP'nin vermiş olduğu katkıyla kazanılmış oldu. Mayıs seçimlerinde aday çıkarmayarak Sayın Kılıçdaroğlu'nu destekledik. Çünkü mevcut olan iktidarın gitmesi gerektiğini düşündük. Biz mevcut iktidarın gitmesi gerektiği konusunda aynı yerdeyiz. Rejimle ilgili eleştirilerimiz noktasında kesinlikle aynı yerdeyiz.

Fakat bu dönem şurada bir farklılık sergileyeceğiz; bizler bu ülkede HDP'nin kriminalize edildiği bir dönemde, HDP hakkında kapatılma davası açıldığı bir dönemde eş başkanlarının, milletvekillerinin, belediye başkanlarının, meclis üyelerinin tutuklandığı bir dönemde HDP'nin yanında açıkça olmak gerekiyor. Bizler muhalefeti yeterince yanımızda olmamakla eleştiriyoruz." (HABER MERKEZİ)

Editör: İdris YILMAZ