Hafize Gaye Erkan, hakkında çıkan iddiaların ardından görevinden affını isteyerek istifa etmişti. Gaye Erkan ve babası Erol Erkan’ın sağda solda, “Kızım ilk kadın cumhurbaşkanı olacak” şeklinde konuştuğu, Ankara’nın da kendisini parlatmaya çalışan bürokratları sevmediği ileri sürüldü.

AJANS65 TV - Geçtiğimiz günlerde istifa ettiğini açıklayan Resmi Gazete'de ise 'görevden alındı' kararı yayınlanan eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'la ilgili tartışmalar devam ediyor.

MHP'li Mustafa Çintaş'ın FETÖ Tutuklaması ve MİT Raporlarının Gecikmiş İşlemleri MHP'li Mustafa Çintaş'ın FETÖ Tutuklaması ve MİT Raporlarının Gecikmiş İşlemleri

Gazeteci Deniz Zeyrek, AKP'li bir yöneticinin kendisine, "Erkan'ın babası 'kızım ilk kadın cumhurbaşkanı olacak' diye sağda solda konuşuyormuş" dediğini aktardı.

Deniz Zeyrek Sözcü TV'de katıldığı canlı yayında Hafize Gaye Erkan'la iddiası kulis bilgisini aktardı.

Zeyrek'in açıklamalarında şu sözleri kaydetti:

"Ankara, böyle kendisini parlatmaya çalışan, halkla ilişkiler çalışması yapan bürokratlardan pek hoşlanmaz. Bu bir kulis bilgisidir. Hafize Hanımın babası, benim kızım ilk Merkez Bankası kadın başkanı olduğu gibi ilk kadın Cumhurbaşkanı olacak bu ülkede diye sağda solda konuşuyormuş. Bunu bana bir AK Parti yöneticisi anlattı."

7 AY GÖREVDE KALDI

9 Haziran 2023 tarihinde Merkez Bankası başkanlığı koltuğuna oturan Hafize Gaye Erkan, göreve geleli 7 ay bile olmadan görevinden istifa etmişti.

Erkan'ın istifasından önce babasıyla ilgili iddialar kamuoyunda uzunca bir süre tartışıldı.

Bu şekilde Erkan, Merkez Bankası tarihinde en kısa süre görev yapan dördüncü başkan olarak kayıtlara geçti.

Merkez Bankası tarihinde bir yılın altında görev dört başkanın isimleri ve görev yaptıkları süreler şöyle:

Memduh Aytür: 21 Temmuz 1960/7 Kasım 1960 - 3 ay 16 gün

Nihal Bülent Gültekin: 2 Eylül 1993/31 Ocak 1994 - 4 ay 28 gün

Naci Ağbal: 7 Kasım 2020/20 Mart 2021 - 4 ay 13 gün

Hafize Gaye Erkan: 9 Haziran 2024/2 Şubat 2024 - 7 ay 23 gün.

(HABER MERKEZİ)