Askeri Operasyon Başlatıldı Yaylalar Yasaklandı Askeri Operasyon Başlatıldı Yaylalar Yasaklandı

Kayyım Kararının Yayılma Tehlikesi Var

Van'da İHD Şubesi'nde gerçekleşen ve derneğin üye ve yöneticilerinin katıldığı Barış Nöbeti'nde İHD yöneticisi Fırat Durmaz açıklama yaptı. Durmaz, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile başlayan, Halkların Demokrasi Partisi (HDP) ile devam eden kayyım atamalarının Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ile sürdüğünü ifade etti. Kararın yayılma tehlikesi barındırdığını vurgulayan Durmaz, "Biz, bir kez daha demokrasinin askıya alınmasına karşı Türkiye'nin demokratik yapısını inşa ve demokrasiyi, demokratik değerleri korumak için yurttaşların yönetim kademelerine doğrudan katılımını hedefleyen ve söz sahibi kılan etkin bir yerel demokrasi anlayışını daha güçlü şekilde tesis edilmesi gerektiği inancındayız," dedi.

 Hakkari'de Kayyım Kararı ve Halkın Tepkisi

Durmaz Kayyım atanma sürecini şu ifadelerle özetledi, "3 Haziran 2024 tarihinde İçişleri Bakanlığı, Hakkari Belediye Başkanı M. Sıddık Akış'ı 2014 yılındaki bir dava gerekçesiyle görevden alarak yerine kayyım atadı. Akış, iki gün sonra Hakkari 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yasa dışı örgüt yöneticiliği suçundan 19 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu süreçte belediye binası ablukaya alınırken, DEM Parti'den seçilen meclis üyeleri partinin il binasında toplandı ve kayyım yönetimini reddeden bir deklarasyon yayınladı."

 Hukukun İşlemediği Bir Türkiye

Durmaz, bu sürecin hukuksuz olduğunu ve halk iradesine saygısızlık yapıldığını belirtti. Ayrıca, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra OHAL döneminde çıkarılan KHK’ler ile demokratik hakların gasp edildiğine dikkat çekildi. 19 Ağustos 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 674 Sayılı KHK ile belediyelere kayyım atanmasının yolunun açıldığı ve bu düzenlemelerin demokratik hakları kısıtladığı ifade edildi.

'Hukuk Hakkari'de İşlenmedi'

Durmaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Kanun değil hukuk gereğini yaptı" sözlerine tepki göstererek, hukukun Hakkari’de işlemediğini ifade etti. Kayyım atamalarının demokratik hakların askıya alınması anlamına geldiğini belirten Durmaz, bu uygulamaların anti-demokratik olduğunu ve demokratik bir Türkiye umuduna zarar verdiğini vurguladı.

' Valilik Kararlarına Tepki ve Eylem Yasağı'

Durmaz,"Kayyım atanmasının ardından Hakkari ve Diyarbakır'da valilik kararıyla her türlü eylem ve etkinlik yasaklandı. Batman’da yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale edildi ve üç kişi gözaltına alındı. Kayyum atanması sonrasında Hakkari, Van ve Diyarbakır illeri ablukaya alınmış, Hakkari iline girişler yasaklanmış ve birçok demokratik kitle örgütü ve STK temsilcisi polis şiddetine maruz kalmıştır. Bu süreçte demokratik protesto haklarının kullanılması polis eliyle engellenmiştir."

Toplumun Tepkisi ve Demokratik Talepler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları toplumda rahatsızlık yaratırken, farklı siyasi partilerden, STK'lardan ve demokratik kamuoyundan bu hukuksuz uygulamanın geri alınması çağrıları yükseldi. Valiliklerin almış olduğu eylem ve etkinlik yasakları derhal geri çekilmeli, halkın anayasal, demokratik tepkilerine saygı gösterilmelidir. 

 İHD'den Acil Çağrı: Kayyım Kararını Geri Çekin

İHD, demokratik ve barışçıl bir geleceğin inşası için Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyımın geri çekilmesi ve demokratik hukuk değerlerine dönülmesi çağrısında bulundu. "Demokrasi ve barışı tesis etmek için kaybedecek daha fazla zamanımız yoktur," denildi. Belediye Eşbaşkanvekili seçilen Viyan Tekçe, "Halkımıza yapılan darbenin beşinci günündeyiz. Mehmet Sıddık Akış’ın davası tuzak ve kumpas davasıdır. Belediye bizim için sadece bir binadır. Halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz," dedi.

Editör: İdris YILMAZ