HDP'li Eski Vekillerin Yargılandığı Kobani Davası Başladı
6-8 Ekim 2014 tarihindeki Kobani protestoları nedeniyle Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) eski milletvekilleri Hüda Kaya, Serpil Kemalbay, Fatma Kurtulan, Pero Dündar ve Garo Paylan hakkında açılan davanın ilk duruşması, Sincan Cezaevi Kampüsü'nde bulunan Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. Duruşmayı, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, milletvekilleri ve Demokratik İslam Kongresi (DİK) üyeleri de takip etti. Tutuklu siyasetçi Hüda Kaya, duruşmaya Silivri Kadın Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

Hüda Kaya'nın Savunması
Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, mahkeme iddianamede geçen suçlamaları hatırlattıktan sonra söz alan Hüda Kaya, "Bu iddianame öncekilerin kötü bir kopyası olarak önüme geldi. Konuşmalarımda tek bir hakaret bile içermeyen barış ve eşitlikten yana olan ifadelerim nedeniyle yargılanıyorum. Tek başımıza da kalsak yalana, haksızlığa sarılmayız," dedi.

Kaya, adaletin temel olmadığını, mülkün adaletin temeli olduğunu, bu nedenle egemenlerin hukukun üstünlüğünü değil, üstünlerin hukukunu uyguladığını belirterek, kendilerinin sanık sandalyesinde olduklarını söyledi. Kaya, “Biz mağdur değiliz çünkü çalmadık, özgürlükleri çalmadık, yalan söylemedik, şiddetin her türlüsüne karşı olduk," diyerek, 8 aydır haksız yere tutuklu bulunduğunu ifade etti.

Egemenler ve Dinlerin Sömürüsü
Kaya, Cizre olaylarında yaralıların kurtarılması için yaptığı yardım çağrısının dosyaya alındığını ve bu durumun şaşırtıcı olduğunu belirtti. Dinlerin toplumu vicdanen geliştirmek için olduğunu vurgulayan Kaya, egemenlerin dinleri baskı ve sömürü aracı haline getirdiğini söyledi. Kaya, Meclis’te yaptığı konuşmanın dosyaya konulmasının anayasa ihlali olduğunu belirterek, “Asıl hukuksuzluğu yapanlar, bunu dosyaya koyanlar hakkında işlem yapılmalıydı," dedi.

Tur  Otobüsü Park Halindeki Araçlara Çarptı :  1 çocuk öldü, 33 yaralı Tur Otobüsü Park Halindeki Araçlara Çarptı : 1 çocuk öldü, 33 yaralı

Ödül Yerine Yargılama
Kaya, İHD’nin İstanbul Şubesi’nde Kobani olaylarına ilişkin yaptığı konuşmanın suçlama konusu yapıldığını belirtti. Kaya, “Ülkenin iyi geleceği için yaptığımız çırpınışların ödüllendirilmesi gerekirken yargılanır hale gelmişiz," diyerek tepki gösterdi. Mardin Belediyesine atanan kayyım protestolarında yaptığı konuşmanın da dosyada yer aldığını belirten Kaya, hırsızlıkla suçlananlara boyun eğmeyeceklerini ifade etti.

'O Dönem Şeriatçı Şimdi Bölücü Olduk'
28 Şubat dönemindeki yargılamalara değinen Kaya, o zaman şeriatçı olmakla yargılandıklarını, şimdi ise terörist ve bölücü olarak yargılandıklarını belirtti. Kaya, “İyilik ve barış istemek iktidarlara göre değişmez. Dün alanda, sokakta, kürsüde ne istediysem, bugün de iyilik, barış ve mutluluk istemeye devam edeceğim," dedi.

Avukat Zilan Leventoğlu'nun Savunması
Kaya'nın beyanları ardından söz alan avukatı Zilan Leventoğlu, 2013-2015 arasındaki çözüm sürecinde HDP’li siyasetçilerin devletin bilgisi dahilinde hareket ettiğini belirtti. Leventoğlu, HDP’li siyasetçilerin yargılandığı faaliyetlerin suç olmadığını söyledi.

Ceza Talebi ve Sonuç
İddia makamı, Hüda Kaya ve diğer eski vekiller hakkında "Seçmenin sandık alanına girmesine veya oy kullanmasına tehdit/cebir/şiddet kullanarak engel olmak" iddiasıyla ceza talep etti. İlk duruşma Sincan Cezaevi Kampüsü'nde bulunan Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı.

Editör: İdris YILMAZ