Kamuoyunun merakla beklediği, ilk evini alacaklara yeni kredi için düşünülen vade ve faiz oranı belli oldu. 'Şartlar neler?' ve 'Bankalar ne kadar kredi verecek?' soruları yanıt buldu.

AJANS65 TV  - Orta vadeli program kapsamında düşük faizli konut kredisinde detaylar belli olmaya başladı. İlk kez konut sahibi olacak vatandaşlar için 15 yıl vade ve yüzde 1.20 de faiz oranı bekleniyor. 2 buçuk milyon TL tutarındaki bir evin aylık taksit tutarının ise 34 bin TL civarında olması bekleniyor.

ŞARTLAR NELER?

Dünya'da yer alan habere göre; söz konusu konut kampanyasından yararlanabilmek isteyenler için; evin alınacağı şehirde son 1 yıl içerisinde konut satmamış olmak, hisseli bir konuta sahip olunsa da hisse oranının yüzde 50'den fazla olmaması gibi şartlar bulunuyor.

Beyaz Saray Önünde Filistin Destek Eylemi: Çadır Nöbeti Devam Ediyor Beyaz Saray Önünde Filistin Destek Eylemi: Çadır Nöbeti Devam Ediyor

KREDİ MİKTARI NE OLACAK?

5 milyon TL'ye kadar ekspertiz raporu olan bir konut içinse kredi miktarının en az yüzde 80 seviyelerine çıkartılması gündemde. Gayrimenkul uzmanı Ömer Sabri Yoldaş, Show Haber'e yaptığı açıklamada "Fiyatların daha da oturacağı bir döneme giriyoruz. Ancak bu da geçici bir süre olacaktır" diye konuştu.

Editör: İdris YILMAZ