Gülistan Koçyiğit: Hakkari'ye Kayyım Atamak 31 Mart'ın İntikamıdır Gülistan Koçyiğit: Hakkari'ye Kayyım Atamak 31 Mart'ın İntikamıdır

Maraş merkezli meydana gelen ve onbinlerce insanın yaşamını yitirmesine, yüzbinlerce insanın da evsiz kalmasına neden olan depremin birinci yıldönümüne ilişkin yazılı bir açıklama yapan TMMOB İnşaat Mühendiseleri Odası, Maraş merkezli deprdemde resmi verilere göre 50 binden fazla insanın yaşamını yitridği hatırlatılarak, “Yaklaşık 40 bin binanın yıkıldığı, 200 binden fazla binanın ise ağır hasar aldığı 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki 6 Şubat 2023 Depremlerinin üzerinden 1 yıl geçti” hatılatması yapıylarak, yaşanan travmanın uzun yıllar varlığını devam ettireceğini söyledi.

AJANS65 TV - Maraş merkezli meydana gelen ve 11 ilde yıkıcı etkiye yol açan depremin üzerinden 1 yıl geçerken, Türk Mimar ve Mühendisleri Odaları Birliği’ne(TMMOB) bağlı İnşaat Mühendisleri Odası yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şüphesiz 6 Şubat depremleri büyüklüğü, şiddeti, yıkıcılığı ve ivmeleri açısından yer bilimcilerin ve sismologların da beklentisini aşan depremlerdir. Oldukça geniş bir coğrafyada etkili olan, can ve mal kaybının bu kadar büyük olduğu 6 Şubat depremlerinin, toplumsal bir travma olarak uzun yıllar etkisini sürdüreceği de bir gerçektir.

Böylesi sarsıcı bir afetin ardından beklenen ve de olması gereken hiç şüphesiz, bugüne kadar alınmamış tedbirlerin alınması için derhal harekete geçilmesi, güvenli ve sağlıklı yapılaşma için bilim çevrelerinin, meslek odalarının önerilerinin hayata geçirilmesidir. Ancak geride kalan 1 yıla dönüp bakıldığında ne yazık ki geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak ciddi bir çalışmanın yapıldığını söylemek pek mümkün olmamaktadır.”

İMO TARAFINDAN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMANIN TAM METNİ ŞU ŞEKİLDEDİR:

Editör: İdris YILMAZ