Dün İran Cumhurbaşkanı ve beraberindeki heyetiy taşıyan helikopterin “Sert iniş” yaptığına ilişkin açıklamadan sonra İran devlet televizyonu bu sabah geçtiği haberde, İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'ın hayatını kaybettiğini açıkladı.

AJANS65 TV – İran Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı’nın içinde bulunduğu helikopterin kaza yaptığı, helikopter enkasına ulaşmak için ise yoğun bir çaba gösterildiği açıklanmıştı. Yürütülen çalışmalanr neticesinde kaza yapan helikopterin enkazına ulaşıldı. Konuya ilişkin yaptığı açıklamada İran devlet televizyonu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın da içinde bulunduğu helikopterin enkaz noktasına ulaşıldığını, enkazda yaşam belirtisi olmadığını duyurdu. İran devlet televizyonu, daha sonra paylaştığı haberde, Cumhurbaşkanı Reisi ve Bakan Abdullahiyan'ın, düşen helikopterde yaşamını yitirdiğini doğruladı. İran devlet televizyonu, Reisi'yi taşıyan helikopterin dün geçirdiği kazada kurtulan olmadığını duyurdu.

Reisi ve Abdullahiyan'ın öldüğünün doğrulanması üzerine, İran’da hükümet kabinesi acil toplandı.

Prof. Norman Peach'ten Çağrı: Öcalan'a Uygulanan Tecrit BM Gündemine Taşınmalı Prof. Norman Peach'ten Çağrı: Öcalan'a Uygulanan Tecrit BM Gündemine Taşınmalı

TEBRİZ VALİSİ VE HAMANEY'İN TEMSİLCİSİ DE YAŞAMINI YİTİRDİ

İran basınına yansıyan haberlerde Tebriz Valisi Malik Rahmeti ve İran lideri Hamaney'in Tebriz Temsilcisi Muhammed Ali Al-i Haşim'in de kazada hayatını kaybedenlerin arasında yer aldığı belirtildi. Reisi'nin helikopterinde bulunan Devrim Muhafızları Ordusu mensubu iki üst düzey askeri yetkili ile üç mürettebat da kazada hayatını kaybetti.(HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan