İsrail'in Saldırıları Devam Ediyor:
İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, işgal altındaki Batı Şeria’dan basına yansıyan bir görüntü büyük tepkiye neden oldu. Cumartesi günü Cenin’e baskın düzenleyen İsrail askerleri, yaralı Filistinli bir erkeği askeri aracın kaputuna bağladı.

Sosyal medyada paylaşılan ve Reuters'ın doğruluğunu teyit ettiği videoda, Cenin’de yaşayan Mücahit Azmi'nin iki ambulansın arasından geçen askeri cipin kaputuna bağlandığı görüldü. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, askerlerin askeri protokolü ihlal ettiği belirtildi.

Aile Ambulans İstedi, Askerler Yaralıyı Araca Bağladı:
Azmi’nin ailesinin paylaştığı bilgilere göre, İsrail güçleri baskın düzenlemiş, Azmi de bu baskın sırasında yaralanmıştı. Aile ambulans çağrılmasını isterken, ordu Azmi’yi alarak aracın kaputuna bağlayıp olay yerinden uzaklaştı. Filistin’in resmi haber ajansı WAFA, Azmi’nin İsrail askerlerinin baskını sırasında yaraladığı üç Filistinliden biri olduğunu aktardı.

Yeniden Refah Partisi'nden 'Erdoğan kaçacak' iddiasına sert tepki Yeniden Refah Partisi'nden 'Erdoğan kaçacak' iddiasına sert tepki

Canlı Kalkan Olarak Kullanıldı:
Cenin Hastanesi Müdürü Visam Bekr, İsrail askerlerinin yaralı Filistinliyi askeri cipin kaputuna bağlayıp canlı kalkan olarak kullandığını belirtti. Görgü tanıkları da askerlerin olası bir bombalı saldırı veya ateş açılmasına maruz kalmamak için Filistinli genci canlı kalkan olarak kullandığını söyledi.

Gazze'de İki Ev Bombalandı:
Öte yandan, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları da gece saatlerinde devam etti. AA’nın görgü tanıklarından aldığı bilgiye göre, İsrail savaş uçakları, Gazze kentinde iki evi bombaladı. Saldırıda, aralarında kadın ve çocukların da olduğu çok sayıda kişi öldü ve yaralandı.

İsrail Ordusu Kayıplarını Açıkladı:
İsrail ordusundan yapılan açıklamada, zırhlı kuvvetlerden yedek subay Malkia Gross'un Gazze Şeridi'nin güneyinde yaşamını yitirdiği belirtildi. Ekim 2023'ten bu yana İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında 665 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Editör: İdris YILMAZ