Azerbaycan, Ermenistan sınırına büyük bir yığınak yaparken, İsrail, Rusya ve Türkiye Azarbeycan’ın en büyük destekçileri. Rusya ile arasına mesafe koyan Ermenistan ise gelecek hafta ABD ile ortak bir askeri tatbikata ev sahipliği yapacağını duyurdu. Ermenistan’ın, ABD ile ortak tatbikat yapması Rusya’yı ciddi düzeyde rahatsız edeceğe benziyor. Yapılacak bu tatbikat aynı şekilde Rusya hegemonyasında bulunan topraklarda böylesi bir tatbikat yapması ayrıca büyük bir önem taşımaktadır.

AJANS65 TV - Ermenistan Savunma Bakanlığı, ABD ile gelecek hafta ortak askeri tatbikat yapacağını açıkladı. Bakanlık, 11-20 Eylül tarihli "Kartal Ortak 2023" tatbikatının amacının, güçlerini uluslararası barışı koruma misyonlarına katılmaya hazırlamak olduğunu söyledi.Tatbikata katılacak ABD ve Ermenistan personelinin sayısı belirtilmedi.

Gelişme Rusya'yı rahatsız edebilir zira Rusya'nın Ermenistan'da askeri üssü var ve kendisini 1991 yılına kadar Sovyetler Birliği'nin parçası olan Güney Kafkasya bölgesinin önde gelen gücü olarak görüyor. Moskova yönetimi Ermenistan ile Azerbaycan arasında Sovyetler Birliği'nin çöküşünden bu yana yaptıkları ikinci savaşı 2020'de sona erdiren ateşkes anlaşmasını sürdürmek için bölgede bir barış gücü bulunduruyor.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, hafta sonu bir İtalyan gazetesine verdiği röportajda, Rusya'nın, Azerbaycan'dan gelen saldırganlığa karşı Ermenistan'ı korumada başarısız olduğunu söylemiş ve Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının, Ermenistan'ın tüm güvenlik ihtiyaçlarını karşılayamayacağı anlamına geldiğini öne sürmüştü.

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov ise dün gazetecilere verdiği demeçte, Paşinyan'ın sözlerine katılmadığını söylemiş, "Rusya bu bölgenin kesinlikle ayrılmaz bir parçasıdır. Rusya bölgedeki durumu istikrara kavuşturmada tutarlı ve çok önemli bir rol oynuyor ve biz de bu rolü oynamaya devam edeceğiz" ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Haziran 2024 Açlık ve Yoksulluk Sınırı: Asgari Ücretin Eriyişi Sürüyor Haziran 2024 Açlık ve Yoksulluk Sınırı: Asgari Ücretin Eriyişi Sürüyor
Editör: İdris YILMAZ