CHP'den Erdoğan'a Yanıt: Yücel, Kayseri Olaylarına Değindi
Ankara, Türkiye - CHP MYK saat 14.00'te toplandı. MYK toplantısı sürerken gündemdeki konular hakkında değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısında Kayseri'de yaşanan olaylarla ilgili yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

Yücel, MYK toplantısının ilk gündem maddesinin milli takımın büyük başarısı olduğunu belirterek, "Euro 2024 Avrupa Şampiyonası'nda Avusturya'yı 2-1 mağlup ederek çeyrek finale yükseldiler. Ülkece çok zor günlerden geçerken; 85 milyona sevinç çığlıkları attıran, milletimizin bir nebze de olsun yüzünü güldüren milli takımımıza teşekkür ediyoruz. Turnuvanın en genç ikinci takımı. Hepsi pırıl pırıl, gencecik ve çok başarılılar. Her biriyle ayrı ayrı gurur duyuyoruz. Millilerimize çeyrek finalde Hollanda karşısında da başarılar diliyoruz" dedi.

Hukuk ve Adalet Tartışmaları
Yücel, haftanın hukuki, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla toplumun tamamını ilgilendiren önemli gelişmelerin yaşandığını belirtti. "Bu ülkede hukuka ve adalete olan güvenin, siyasetin gölgesinde yapılan yargılamalarla, yıllar içerisinde nasıl yok edildiğini bir kez daha gördük" diyen Yücel, Madımak Katliamı’nın 31'inci yıl dönümüne de değindi. "Katledilen 33 aydınımızı ve iki otel çalışanımızı bir kez daha rahmetle, özlemle ve saygıyla anıyoruz. Madımak bir utanç müzesi olmalıdır" ifadelerini kullandı.

Ankara Gar Katliamı Yargılaması
Yücel, Ankara Gar Katliamı yargılamasında adaletin tecelli etmediğini belirterek, "8 yıl gibi uzun bir yargılamanın ardından, 1 Temmuz’da açıklanan Ankara Gar Katliamı Davası’nda tutuklu 10 sanığın, 'Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla' cezalandırılmasına karar verildi. Ancak ihmali olan kamu görevlilerine ilişkin tek bir işlem bile yapılmadı. Soruşturmanın hakkıyla yapıldığı söylenebilir mi?" diye sordu.

Sinan Ateş Davası
Sinan Ateş davasına da değinen Yücel, "Geçtiğimiz pazartesi günü, Sinan Ateş davasının yargılamasına başlandı. Ancak iddianame yetersiz ve eksik. Bu davayı, adalet tecelli edinceye kadar takip edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.

Mehmet Şimşek'e Eleştiriler
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "başardık" paylaşımını eleştiren Yücel, "Mehmet Şimşek, 'başardık' sözcüğünün altını dolduramıyor. Ekonomik krizin hızla ekonomik buhrana dönüştüğü Türkiye’de, Hazine ve Maliye Bakanı’nın neyi başardığı merak konusu" ifadelerini kullandı.

Sığınmacı Sorunu ve Kayseri Olayları
Yücel, Kayseri’de yaşanan olayların sığınmacı sorununun acilen çözülmesi gerektiğini gösterdiğini belirterek, "Kayseri’de yabancı uyruklu bir kişinin beş yaşındaki çocuğu taciz ettiği görüntülerin ardından kentte yaşananlar, sığınmacı sorununun ülkemizin ivedi çözülmesi gereken temel meselelerinden biri olduğunu göstermiştir" dedi.

İsrail, Gazze'de 'güvenli bölge' ilan ettiği El Mevasi'yi vurdu: 71 ölü, 289 yaralı İsrail, Gazze'de 'güvenli bölge' ilan ettiği El Mevasi'yi vurdu: 71 ölü, 289 yaralı

CHP'nin Basın ve İfade Özgürlüğü Vurgusu
RTÜK'ün Açık Radyo'nun lisansını iptal etmesi sorusuna yanıt veren Yücel, "CHP olarak her zaman basın özgürlüğünden, ifade özgürlüğünden yana olmuş bir siyasi partiyiz. Anayasal bir hak olan basın özgürlüğüne yapılan herhangi bir müdahaleyi tasvip etmemiz mümkün değildir" dedi.


 

Kaynak: Cumhuriyet