Hakkari'deki irade gaspına karşı başlatılan nöbet eylemleri sürüyor. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) 31 Mart seçimlerinde kazandığı Colemêrg Belediyesi’ne kayyım atanması ve Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın tutuklanmasına karşı başlatılan nöbet eylemleri devam ediyor. Eylemlerin yoğun katılımla sürdüğü merkezlerden biri de Şirnex’in ilçeleri. Colemêrg halkının iradesinin üçüncü kez gasp edilmesine karşı Botanlılar, her gün saat 17.00’de DEM Partili belediyelerin önünde toplanıyor. Gece yarısına kadar süren nöbet eylemlerine özellikle kadınlar ve gençler büyük ilgi gösteriyor.

Kadınların Direnişi

Cizîr Belediyesi önünde yedi gündür nöbette olan Zeynep Küçük, halkın iradesinin gasp edilmesine tepki gösterdi: “Her seferinde irademizi belirliyoruz ancak her seferinde de gasp ediyorlar. İrade gaspını kabul etmiyoruz. Kürt halkı, 31 Mart'ta sandık başına giderek iradesine sahip çıktıysa şimdi de aynı ruhla belediyelerin etrafında kenetlenmeli ve iradesine sahip çıkmalıdır. Ancak ne yazık ki bir sessizlik hakim. İrade gaspı ile ölüm arasında fark yok. Ha öldürmüşler ha irademizi gasp etmişler. Bu yüzden özellikle gençlere çağrım var; iradenize sahip çıkın.”

Küçük, tüm Kürtlerin iktidarın gözünde “terörist” olarak görüldüğünü belirterek, “Biz irademizi seçtik. Kayyım döneminde belediyenin kapısından girmedim. Ancak şimdi buradayım, istediğim zaman belediyeye girip çıkabiliyorum. Belediyeye üstüm aranmadan girebiliyorum. Ölüm de, tutuklama da olsa irademize sahip çıkacağız. İnanıyorum biz kazanacağız” diye konuştu.

Belediyeler Halkındır

Her gün Hezex Belediyesi önündeki eyleme katılan 65 yaşındaki Hayat Uca, söylediği klamlarla eyleme renk katıyor. Uca, “Hakkari Belediyesi’ne kayyım atadılar. Artık belediyelerimizin gasp edilmesine izin vermemeliyiz. Bugün halkın olanın, kimliğimizin davasını veriyoruz. Belediyeler kayyımların değil, halkındır. Burada irademize, davamıza ve emeğimize sahip çıkıyoruz. Bizler kimseye haksızlık etmedik, haksızlık edenler onlar. Bu yüzden eylemdeyiz” ifadelerini kullandı.

MHP'den Gazetecilere Sert Tepki: Hedef Gösterme İddiaları MHP'den Gazetecilere Sert Tepki: Hedef Gösterme İddiaları

 Kayyım Zulümdür

Silopiya Belediyesi önündeki eyleme katılan Necibe Temel, herkesi iradesi etrafında kenetlenmeye çağırdı. Temel, “Kayyım istemiyoruz, çünkü kayyım zulüm, haksızlık demek. Biz seçimlerde irademizi belirledik. Onlar ise seçimden sonra kayyım tehditlerinde bulunuyorlar. Kürt halkı bu zulmü kabul etmemeli ve herkes uyanmalı. Kadınlara çağrım; gelin belediyelerinize sahip çıkın, haksızlık karşısında durun, irade gaspına sessiz kalmayın” dedi.

Editör: İdris YILMAZ