Kobanê Davası’nda yargılanan siyasetçilerin tahliye talepleri reddedildi. Gerekçe kaçma şüphesi olarak gösterildi.

AJANS65 TV - Kobanê Davası’nda yargılanan 18 siyasetçinin tahliye talepleri mahkeme tarafından reddedildi. Mahkeme tutukluluk süresi dolan Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel'in tahliye taleplerini de 'yerinde' görmedi.

AYM Kararı: 'Satılmış Siyonist' İfadesi Hakaret Değil, İfade Özgürlüğü AYM Kararı: 'Satılmış Siyonist' İfadesi Hakaret Değil, İfade Özgürlüğü

IŞİD'in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 18’i tutuklu 108 isim hakkında Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Kobanê Davası’nda aylık tutukluluk incelemesi yapıldı.

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ne (UYAP) yükleyen ara kararda, mahkeme heyeti tutuklu siyasetçilerin ve avukatlarının tahliye ve yargılanmanın durdurulmasına dair taleplerini yerinde görmeyerek reddetti. Mahkeme heyeti ara kararda, 7 yıllık azami tutukluluk süresini aşan Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel’e dair talepleri de değerlendirdi. Mahkeme heyeti, bu talepleri de yerinde

GEREKÇE: 'KAÇMA ŞÜPHESİ'

Heyet diğer siyasetçilere dair talepleri de ayrı ayrı değerlendirerek aynı dosyada yargılanan başkaca isimlerin adli kontrol uygulamalarını bozduğunu; bu nedenle şu anda tutuklu bulunan siyasetçilerin de 'kaçma şüphesi' olduğunu ileri sürerek tutuksuz yargılanma talebini reddetti. (MA)

Editör: İdris YILMAZ