Yüksek enflasyonu dizginlemek maksadıyla kredi kartlarına düzenleme getirildi. Bankaların kullandırdığı nakit avansta taksit sayısı 12'den 3'e kadar düşürüldü. Bankacılık kaynakları, kredi kartı limitlerine de kısıtlama getirildiğini belirtti.

AJANS65 TV  - Ülkede yaşanan ekonomik kriz ve yüksek enflasyon sonucunda kredi ve kredi kartlarına kimi düzenlemeler getirildi. Ekonomi yönetiminin enflasyonu dizginlemek için gündeme getirdiği kredi ve kredi kartı kısıtlamalarına yenilerinin eklenmesi ile tartışmalar da yeniden alevlendi.

Reuters'a açıklamalarda bulunan üç bankacılık kaynağı, azami taksit sayısının 12'den üçe kadar indirildiğini belirtti. Bir kaynak kurumsal kredi kartları için de limitlerin sınırlandığı ifade etti.

Merkez Bankası'nın, bankalara nakit avans taksit sınırına dair yazılı bir talimat göndermediği, sözlü yönlendirme yaptığı ifade ediliyor.

KREDİLERE GEÇEN HAFTA KISITLAMA GETİRİLMİŞTİ

Şubat enflasyonunun beklentileri aşması üzerine Merkez Bankası geçen hafta ek sıkılaşma adımları duyurmuştu.

AKP'den emekli maaşı açıklaması AKP'den emekli maaşı açıklaması

Duyuruda, kredi büyümesine dayalı menkul kıymet tesisi kapsamında TL ticari krediler için yüzde 2,5 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2'ye indirilmesine, ihtiyaç kredilerinde yüzde 3 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2'ye düşürülmesine, taşıt kredilerinde ise yüzde 2 sınırının korunmasına karar verildiği bildirilmişti.

ÜCRETLİLER KREDİ KARTI VE KREDİLERLE AY SONUNU GETİRİYOR

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinin 12 aylık değişimine göre, toplam krediler yüzde 50'nin, kredi kartları ise yüzde 150'nin üzerinde büyüdü.

Mayıs ayındaki seçim öncesi yüzde 1,36 civarında olan aylık faiz oranı şu anda yüzde 4,42 seviyesinde bulunuyor.(HABER MERKEZİ)