Kulislerde konuşulanlar, kiracıları oldukça üzecek nitelikte. İddiaya göre hazırlığı yapılan yeni düzenleme ile ev sahiplerinin vergi yükünün artacağı bunun da kiralara yansıyacağı ileri sürüldü.

AJANS65 TV – Yaşanan hayat pahalılığı ve yüksek enflasyon kiracıları da derinden sarstı. Ev kirasını arttırmak isteyen ev sahibi ile kiracılar arasında yaşanan sorunlar ve zaman zaman meydana gelen can kaybı hafızalardaki yerini korurken, yapılacak düzenleme ile ev kiralarının çok daha yükseleceği ileri sürüldü. Kiles bilgilerine göre, ev sahiplerinin vergi yükünü artıran yeni bir düzenleme hazırlığı yapılıyor. Düzenlemeyle kira vergisinin yüzde 50’den fazla artması ev sahibinin bu vergi yükünü kiracıya yansıtması bekleniyor.

İSTİSNA KALDIRILACAK

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, üzerinde halen çalışılan taslakta, evini düşük bedelle kiraya veren ev sahiplerinin daha düşük Gelir Vergisi ödemelerini sağlayan 33 bin liralık istisna kaldırılacak.

Reform taslağına göre, evini kiraya veren ev sahiplerinden, bir yılda elde ettikleri kira geliri karşılığında indirim uygulanmadan doğrudan yüzde 15’ten başlayıp yüzde 40’a kadar uzanan oranlarda vergi alınacak. Yeni vergi yükü, bu yıl elde edilen kira gelirlerinden itibaren başlatılacak. Mevcut düzenlemede kira geliri elde eden ev sahipleri ‘götürü gider’ ya da ‘gerçek gider’ yöntemlerinden birini seçerek vergisini ödüyor. Götürü gider yöntemini seçen ev sahiplerinin vergi matrahı her yıl artırılarak belirlenen muafiyet tutarında indiriliyor. Örneğin bu yıl muafiyet tutarı 33 bin lira. Muafiyet tutarının altında kira geliri elde edenlerden vergi alınmıyor. Muafiyet tutarının üstünde elde edilen kira gelirlerinden ise 33 bin liralık muafiyet indirimi uygulandıktan sonra kalan tutara göre vergi alınıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Atama Takvimini Açıkladı Milli Eğitim Bakanlığı 20 Bin Sözleşmeli Öğretmen Atama Takvimini Açıkladı

 VERGİ YÜKÜ ARTACAK

Muafiyetin kaldırılmasıyla birlikte evini düşük tutarlarla kiraya verenler başta olmak üzere ev sahiplerinin vergi yükü artacak. Örneğin 10 bin lira kira geliri elde edenler 11 bin 560 lira yerine 18 bin 967 lira vergi ödemek zorunda kalacak. Bu ev sahiplerinin vergi yükü yüzde 64 oranında artacak.

VERGİ YÜKÜ KİRAYA YANSIYACAK

Muafiyetin kaldırılmasıyla vergi yükü artan ev sahiplerinin artan maliyeti kiraya yansıtacaklarına kesin gözüyle bakılıyor. Özelikle geçimini kira gelirinden sağlayan ev sahiplerinin bu yansıtmayı zorunlu olarak yapacağı belirtiliyor. Kira zamlarındaki yüzde 25 sınırının da kalkmasıyla maliyetlerin kiralara zam olarak yansıtılmasında engel kalmayacak.(HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan