60. Antalya Altın Portakal Film Festivali tartışılmaya devam ediliyor. “Kanun Hükmü” isimli belgeselin film festivalinden çıkartılması büyük tepkiler ile karşılaşınca, geri adım atılarak belgesel Film Festivaline geri kabul edildi. Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalden çekildiğini duyurarak ardından bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada, “60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür” ifadelerine yer verildi.

HABER MERKEZİ / AJANS65 TV

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali tartışmalar eşliğinde edvam ediyor. Kanun Hükmü isimli, KHK’lıları anlatan begeselin jüri üyeleri tarafından festivalden çıkartılmasına büyük tepki gösterildi. Bunun üzerine belgesel film geri kabul edildi.

Belgesel filmin geri kabul edilmesi ile birlikte bu kez de Kültür Turizm Bakanlığından tepki gcikmedi. Festivalden çekildiğini açıklayan bakanlık, bir de açıklama yayımladı. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür.

Sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmuyor ve festivalden çekilmiş bulunuyoruz.” İfadelerine yer verildi.

Bakanlık yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin kültürel ve sanat değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi vizyonuyla çalışmaktadır.

Bu vizyon çerçevesinde ülkemizde ve yurt dışında gerçekleştirilen yüzlerce kültür sanat etkinliğine destek vermektedir.

Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde “Kanun Hükmü” adlı belgesel yer almaktadır.

Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür.

Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır.

ABK Soruşturması: Gözaltına Alınan Üç Polis Adliyede ABK Soruşturması: Gözaltına Alınan Üç Polis Adliyede

Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

https://twitter.com/TCKulturTurizm/status/1707286951173251445