Van Emek ve Demokrasi Platformu, Sivas'ta 2 Temmuz 1993’te gerçekleşen Madımak Oteli katliamının 31. yıl dönümü kapsamında Sanat Sokağı'nda bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Van İl Eşbaşkanları Gülşen Kurt ve Veysi Dilekçi, İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Katılımcılar, “Madımak, Halepçe katlettiler kalleşçe” sloganları atarken, “Yaktınız, baktınız, affettiniz” yazılı pankart açıldı.

KATLİAM KARANLIKTA BIRAKILDI

İsrail, Gazze'de 'güvenli bölge' ilan ettiği El Mevasi'yi vurdu: 71 ölü, 289 yaralı İsrail, Gazze'de 'güvenli bölge' ilan ettiği El Mevasi'yi vurdu: 71 ölü, 289 yaralı

Basın açıklamasını yapan HABER-SEN Şube Başkanı Hamit Aker, Madımak katliamının Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirtti. Aker, katliamın 31 yıldır temel insani değerlerini yitirmemiş herkesin yüreğini kanatmaya devam ettiğini vurguladı. Aker, geçmişte yaşanan Çorum ve Maraş gibi birçok katliamı hatırlatarak, Sivas katliamının da bu vahşetlerin bir devamı olduğunu söyledi.

KATLİAMLARIN ORTAK ÖZELLİĞİ

Aker, Sivas katliamının saldırganların engellenmemesi, katliamın üstünün örtülmesi ve sadece birkaç kişinin göstermelik cezalar alması gibi geçmişte yaşanan benzer katliamların ortak özelliklerini taşıdığını belirtti. Sivas katliamının hedefinin başta Aleviler olmak üzere, resmi ideolojinin dışında kalan kimlik, inanç ve mezhepler olduğunu ve bu ayrımcı uygulamaların katliam sonrasında da sürdüğünü ifade etti.

Anma etkinliklerinde, katliamın karanlıkta bırakılmasına ve adaletin sağlanmamasına tepki gösterildi. Katılımcılar, 33 aydın ve sanatçının katledildiği bu olayın faillerinin ve arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılması gerektiğini dile getirdi.


Katılımcılar sık sık slogan atarak ve pankartlar açarak adalet taleplerini dile getirdi. Eylem boyunca yapılan konuşmalarda, geçmişte yaşanan katliamların aydınlatılmasının ve adaletin sağlanmasının önemine vurgu yapıldı.

Gelecek Etkinlikler
Van Emek ve Demokrasi Platformu ve diğer demokratik kitle örgütleri, adalet talebini sürdürmek ve toplumsal hafızayı canlı tutmak adına düzenli olarak anma etkinlikleri gerçekleştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Editör: İdris YILMAZ