Enfyasyonun giderek arttığı Türkiye’de yeni program uygulamaya konulurken, TÜİK'in enflasyon verilerini duyurmasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten de değerlendirme geldi. Şimşek, enflasyonla mücadelenin zaman alacağını belirterek "Sonuçta sabretmemize değecek" ifadelerini kullandı.

AJANS65 TV - Fahiş fiyat artışının hakim olduğu Türkiye’de enflasyon da gün geçtikçe artıyor. Seçimlerden sonra yeni ekonomi yönetimi programını uygulamaya koyarken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ağustos ayı enflasyon verilerinin piyasa beklentisinin üzerinde çıkması hakkındaki değerlendirmesinde "Enflasyonla mücadelenin biraz zaman alacağını biliyoruz" dedi. Şimşek, enflasyonun kontrol alınması konusunda Türkiye'nin bir "geçiş döneminde" olduğunu savundu.

'NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ'

Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Enflasyonla mücadelenin biraz zaman alacağını biliyoruz. Geçiş dönemindeyiz. Enflasyonu kontrol altına almak ve daha sonra düşürmek için ne gerekiyorsa (parasal sıkılaşma, kredi politikası ve gelirler politikaları) yapacağız. Sonuçta sabretmemize deyecek. Enflasyonla mücadelede kesinlikle kararlıyız" dedi.

TÜİK AYLIK ENFLASYONDA ENAG'I 'GEÇTİ'

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) bugün açıkladığı verilere göre, enflasyon ağustosta aylık bazda yüzde 9,09 artarken yıllık bazda yüzde 58,94'e yükseldi. Böylece yıllık enflasyon sekiz ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Van Gölü'nde Akıntıya Kapılan Üçüncü Kişi Sağ  Olarak Kurtarıldı Van Gölü'nde Akıntıya Kapılan Üçüncü Kişi Sağ Olarak Kurtarıldı

Ekonomist ve akademisyenlerden oluşan Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAGrup) verilerine göre ise yılın ilk sekiz ayındaki (ocak-ağustos) enflasyon oranı yüzde 83,96. ENAG, enflasyonda 12 aylık artışı da yüzde 128,05 olarak hesapladı. Ağustosta enflasyonu aylık bazda ise yüzde 8,59 olarak ölçtü. (HABER MERKEZİ)

Editör: İdris YILMAZ