Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 18 Kasım hava durumu raporuna göre, Türkiye'nin çoğu bölgesinde kuvvetli yağışlar bekleniyor. Özellikle Van ve çevresi ile Doğu Anadolu'nun batısında hava parçalı ve çok bulutlu olacak.

Son değerlendirmelere göre, Trabzon, Rize, Iğdır ve Van çevreleri ile Artvin'in kıyı kesimleri dışında kalan tüm Türkiye yağışlı geçecek. Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu ve Samsun çevrelerinde yağışların kuvvetli, Antalya'nın doğusunda ise yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.

Yağışlar, genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olurken, Batı Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri, Kırklareli, Bursa, Bilecik, Eskişehir, Kayseri ve Sivas'ın yüksek kesimleri ile Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olacak.

Meteoroloji, beklenen kuvvetli yağış ve fırtına nedeniyle 66 kente sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Hava sıcaklığının güney ve batı bölgelerde yağışla birlikte hissedilir derecede azalacağı, kuzey ve iç kesimlerde ise lodosla birlikte artacağı tahmin ediliyor.

Rüzgar, genellikle güney ve batıdan eserken, Marmara ve Kıyı Ege'de kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta, yer yer kuvvetli, Marmara ve Ege'de fırtına, Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun batısında kuvvetli fırtına şeklinde esecek.

Yağışların ve rüzgarın kuvvetli olması nedeniyle ani sel, yerel su baskını, taşkın, çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar ve soba ile baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Haziran 2024 Açlık ve Yoksulluk Sınırı: Asgari Ücretin Eriyişi Sürüyor Haziran 2024 Açlık ve Yoksulluk Sınırı: Asgari Ücretin Eriyişi Sürüyor

Editör: İdris YILMAZ