Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası (Öğretmen Sendikası), MEB önünde düşük ücretler nedeniyle protesto düzenledi. Öğretmenler, bir ders tahtası üzerinde asgari ücret hesaplaması yaparak açıklamalarda bulundu.

"ÖĞRETMENLER NASIL GEÇİNSİN?"

Süper Çarşamba: Dolar ve Altın Tetikte Süper Çarşamba: Dolar ve Altın Tetikte

Öğretmen Sendikası İstanbul İl Meclisi Temsilcisi ve Matematik Öğretmeni Elif Açıl, 17 bin TL olan asgari ücretten kira, fatura ve market giderlerini çıkardıklarında ayda 8 bin TL, yılda ise 96 bin TL borçlandıklarını belirtti. Açıl, "Bakan Yusuf Tekin’i dersimize davet ediyoruz ve soruyoruz; Öğretmenler nasıl geçinsin? Gelin bu problemi beraber çözelim" dedi.

"BU BİR EMEK VE EKMEK MÜCADELESİDİR"

Öğretmen Sendikası Ankara İl Meclisi Temsilcisi Mahmut Yıldırım, taban maaşın önemine vurgu yaparak, "Öğrencileriniz, çocuklarınız, kardeşleriniz bu okullarda mutsuz öğretmenler tarafından ders alıyor. Mutsuz bir öğretmen sizlerin çocuklarına nasıl verimli olabilir? Bunu sadece öğretmenlerin değil tüm kamuoyunun düşünmesi gerekir. Bu bir ekmek ve emek mücadelesidir. Eğitim problemine kamusal eğitime herkesin kafa yormasını ve mücadelemize destek olmasını rica ediyoruz" dedi.

 ÖZEL OKULLAR VE ÖĞRETMEN MAAŞLARI

Ailelerin özel okullara ayda 300 bin TL ve üzeri paralar ödediğini hatırlatan Yıldırım, "Bir aile çocuğunu daha ucuz bir özel okula gönderse bile 300 bin ile 700 bin TL arasında para ödüyor. Bu paranın onda birini bile öğretmen almıyor. Patronlar her yıl yeni bir şube açarken bizler, ‘kiramızı nasıl ödeyeceğiz, kredi borcumuzu nasıl ödeyeceğiz, kıyafet alabilecek miyiz ve çocuklarımız aç kalacak mı?’ diye düşünüyoruz. Eğitimin kamusal bir alanda tüm öğretmenlere eşit koşullarla gerçekleştirilmesi ve aileler için de hayati öneme sahiptir. Bu mücadeleyi birleştirelim; ne ailelerin cebinden bu paralar çıksın ne de öğretmenler sefalet koşullarında çalışsın" ifadelerini kullandı.

Editör: İdris YILMAZ