Yerel seçimler için aday adaylığı başvurularını kabul eden HEDEP, adaylardan alacağı ücreti de belirledi. Alt limit belirleyen HEDEP, kimlerden ücret alınmayacağını da netleştirdi.

ÖZEL HABER: MUHİTTİN BOTAN

HEDEP'in Seçim Hazırlıkları: Aday Adaylığı Ücretleri Belirlendi

‘İnsani Koşullarda Satış Yapmak İstiyoruz’ ‘İnsani Koşullarda Satış Yapmak İstiyoruz’

AJANS65 TV, Mart 2024'te yapılacak olan yerel seçimler öncesinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) tarafından aday adayları için belirlenen adaylık ücretleri hakkında bilgileri aktarıyor. Parti, bu seçimlerde aday adaylarından alacağı ücretlerin alt limitini ve bazı özel durumlar için ücret muafiyetlerini açıkladı.

Ücretlerin Alt Limitleri ve Muafiyetler

HEDEP'in belirlediği alt limitler, aday adaylarının başvuru pozisyonlarına göre değişiklik gösteriyor. Bu limitler şu şekilde sıralanıyor:

  1. Büyükşehir Belediye Eş Başkan Aday Adayları için 20.000 TL
  2. İl Belediye Eş Başkan Aday Adayları için 10.000 TL
  3. İlçe Belediye Eş Başkan Aday Adayları için 5.000 TL
  4. Belde Belediye Eş Başkan Aday Adayları için 2.500 TL
  5. İlçe Belediye Meclis Üyesi Aday Adayları için 1.500 TL
  6. Belde Belediye Meclis Üyesi Aday Adayları için 1.000 TL
  7. İl Genel Meclisi Üyesi Aday Adayları için 1.500 TL

Parti, bazı aday adayları için bu ücretlerden muafiyet sağlayacağını da duyurdu. Kadın aday adayları, 25 yaş altı gençler ve engelli aday adayları için başvuru ücreti alma zorunluluğu bulunmuyor. Bu karar, parti tarafından aday adaylığına çeşitlilik ve kapsayıcılık getirmeyi amaçlıyor.

Bu düzenleme, HEDEP'in seçim stratejisinin bir parçası olarak görülüyor ve partinin aday seçim sürecinde cinsiyet eşitliği, genç katılım ve engelli bireylerin temsili konularına verdiği önemi yansıtıyor.