Yerel seçimlerde aday belirleme yöntemi merakla beklenen HEDEP’te, Van İl Başkanı Veysi Dilekçi, son seçimlerden sonra halk ile ciddi toplantılar gerçekleştirdiklerini belirterek, yerel seçimlerde partilerinden aday olacak kişilerin ön seçim yöntemi ile belirleneceğini belirtirken, hiç kimseye aday olma teklifi götürmeyeceklerini söyleyerek, aday belirleme ve kimlerin aday olamayacağına ilişkin ajans65 TV’nin sorularını yanıtladı. Dilekçi, KHK’lıların aday olup olamayacaklarına yönelik de önemli açıklamalarda bulundu.

VEYSİ DİLEKÇİ

ÖZEL HABER: MUHİTTİN BOTAN

AJANS65 TV - Yerel seçimlere doğru bölgenin güçlü partilerinden olan HEDEP’in hangi yöntem ile adaylarını belirleyeceği en çok merak edilen konular arasında. HEDEP Van İl Başkanı Veyzi Dilekçi, ajans65 TV’nin sorularını yanıtladı.

‘ADAYLAR ÖN SEÇİM İLE BELİRLENECEK’

“Seçimlere az bir zaman kaldı, ancak halen de aday belirleme yöntemine ilişkin kamuoyu net bir bilgiye sahip değil. Adaylarınızı hangi yöntem veya yöntemler ile belirleyeceksiniz” sorumuza Dilekçi, parti olarak ciddi tecrübelere sahip olduklarını, bu tecrübeler ışığında 14 Mayıs Seçimlerinden sonra halk ile yoğun toplantılar gerçekleştirdiklerine, toplantılar sonrasında da kapsamlı bir konferans gerçekleştirdiklerini belirterek, “konferansta aday belirleme yöntemine yönelik olarak ön seçim yöntemi üzerinde mutabık kalındı. Bilindiği üzere, en yüksek karar mekanizmamız, konferanstır. Adaylarımızı, ön seçim sistemi ile belirleyeceğiz” açıklamasını yaptı.

YÖNTEME İLİŞKİN YEREL HENÜZ BİLGİLENDİRİLMEMİŞ

Ön seçimlerde yönetemin nasıl olacağına ilişkin yöntemin henüz netleştirilmediğini de söyleyen Dilekçi, “bu konuda genel merkezden bize doğru bir bilgilendirmede bulunulmuş değil. Yönteme ilişkin açıklama da bizzat genel merkez tarafından yapılacaktır” dedi.

Sandıkların nerelere kurulacağı, kimlerin oy kullanacağına ilişkin de netleştirilmiş veya kendilerine bildirilmiş bir bilginin bulunmladığını söyleyen Dilekçi, “Muhtemelen kimi isimler belirlenecektir. Bu isimler, parti üyeleri, delegeler, Sivil Toplum Kurumlarında yer alan kimi isimler, eskiden partilerimizde görev almış, yöneticilik yapmış olan, belediye başkanlığı, meclis üyeliği yapmış olan isimler, aydınlar vs. isimlerden oluşacaktır. Hangi yöntemi esas alırsak alalım, tamamı halka açık ve şeffaf olacaktır” tespitlerinde bulunarak, ön seçimlerin mümkün mertebe geniş katılımlı bir şekilde yapmayı planladıklarını söyledi.

‘GENEL MERKEZİN RESMİ AÇIKLAMAYI YAKIN BİR ZAMANDA YAPMALARINI BEKLİYORUZ’

Aday belirleme yöntemine ilişkin resmi açıklamanın genel merkezleri tarafından yakın bir zamanda yapılmasını beklediklerini söyleyen Dilekçi, aday belirlemeye yönelik yerelde bir komisyonun da kurulacağını söyleyerek, “Yerelde oluşturulacak komisyonda yer alacak olan kişilerin iç işleyişimizi bilen, sürece hakim kişilerden oluşturulacak. Bu kişiler de yine partimizin içinden, Sivil Toplum Kurumlarından ve geçmişte çalışmalara dahil olan kişilerden oluşturulabilir” açıklamasını yaptı.

Geçmişte aday belirlemeye yönelik yapılan eleştiri ve spekülasyonların hatırlatılması üzerine, geçmişin üzerinde bütünlüklü olarak durduklarını kaydederek, “belirleyeceğimiz yöntem ve yerelde oluşturacağımız komisyon ile aday olarak gösterilecek kişilerin yıpratılmalarının önüne geçmeyi planlıyor, oluşturulacak komisyonda yer alacaklar da bu kriterlere göre seçilecek” dedi.

KHK’LILAR VE YARGILAMASI DEVAM EDENLER ADAY ADAY OLABİLİRLER Mİ?

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de KHK’lıların aday olarak gösterilip gösterilemeyeceği konusuydu. Bu kapsamda, geçmiş dönemde sırf KHK’lı oldukları için seçimi kazanmalarına rağmen mazbataları verilmeyen belediye başkanı ve meclis üyelerinin bulunduğuna dikkat çeken Dilekçi, “Ülkenin içerisinde bulunduğu pozisyon demokratik değil. 2019 bseçimlerinde İl Seçim Kurulu’nun adaylığını yeterli gördüğü kimi isimler seçimi kazanmalarına rağmen maalesef mazbataları verilmedi. Ülke açısından hukuksuzluk ve anti-demokratik uygulamalar hayat bulabiliyor” dedi.

KHK’lıların kendileri açısından büyük mağduriyetler yaşayan insanlar olduğunu kaydeden Dilekçi, “Bu anlamda KHK’lıların bizim nezdimizde değerleri çok daha farklıdır” dedi. Ülkenin içinde bulunduğu anti demokratik tutumlandan dolayı kimi hassasiyetleri gözönünde bulundurmak durumunda olduklarını söyleyen Dilekçi, “KHK’lıları aday olarak göstermeme gibi bir durum var” derken, halk arasında davası olanlar, yargılananlar, ceza alma ihtimali bulunanların aday olarak gösterilip gösterilmeyeceği şeklindeki sorumuza da şu yanıtı verdi:

“Bu coğrafyada bulunan ve azıcık muhalif bir duruşa sahip olup da davası, yargılaması olmayan kaç kişi var ki? Bu kapsam da da kimi tartışmalar var. Hiç kuşku yok ki, kapsamlı bir değrelendirmeye gidilecektir. Cezası olanlar zaten aday adayı olamıyor. Üst mahkemede dosyası bulunanların durum da göz önünde bulundurulacaktır” değerlendirmesini yaptı.

‘ÖZEL BİR ADAY ÇALIŞMAMIZ OLMAYACAK’

Kendilerinin özel bir aday çalışmalarının olup olmayacağı, bazı isimlere aday olmaları yönünde görüşme gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceklerine ilişkin sorumuza da Dilekçi, kendilerinin böylesi bir çalışma yürütmeyeceklerini söyledi. Tüm adayların, başvurularuda bulunan aday adayları içerisinden seçileceğini ifade etti.

HEDEP’İN YEREL YÖNETİM SİSTEMLERİNDE DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?

HEDEP’nin yerel yönetim sistemine yönelik geçmiş dönemlerde kimi eleştirilerin yapıldığını, bu anlamda yerel yönetim sistemlerinde herhangi bir değişiklik düşünüp düşünmediklerine ilişkin sorumuza da Dilekçi, kendi yerel yönetim sistemlerine yönelik kimi eleştiriler bulunsa da mevcut sistemler içerisinden en iyi sistemin kendilerinin sistemi olduğunu vurgulayarak, “Gerçekleştirdiğimiz mahalle ve kendi iç toplantılarımızda tüm eleştirileri ele aldık ve kuşkusuz bu eleştirileri dikkate de alacağız. Eksikliklerimizi, yetersiz kaldığımız yerleri masaya yatırdık ve üzerinde bir takım tartışmalar yürüttük. Demokratik yerel yönetimleri ve halkı esas alan bir yerel yönetim sistemini başından beri esas alıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu sistemimizin aksayan yönlerini gidermeye çalışacak, pratikte bunları aşacağız” ifadelerini kullandı.

‘CHP’NİN GİZLİ PROTOKOLÜ SORUNLU BİR PROTOKOLDÜR’

14 Mayıs seçimlerinden önce Altılı Masa’nın adayı olan, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun desteklenmesi ve sonrasında basına yansıyan, Ümit Özdağ ile yapılan gizli protokolü, gizli protokolde yer alan, ‘kayyum atamaları’ maddesine ilişkin sorumuze yönelik olarak da Eş başkan Dilekçi, “seçimlerden önce demokrasi ve hukukun işleyişi bakımından bir karar vermemiz gerekiyordu. Ülkede bir tıkanma vardı ve demokrasinin yeniden inşasına yönelik olarak bir karar verdik ve bu karar doğrultusunda Kılıçdaroğlu’nun adaylığını destekledik. Gizli protokol, nereden bakılırsa bakılsın sorunlu bir durumdur. Bizim açıkızdan bir değeri yok, protokolu karşılıklı imzalayanları bağlayan bir durumdur” dedi.

Edremit’te Halkın Olanı Halka Teslim Edeceğiz’ Edremit’te Halkın Olanı Halka Teslim Edeceğiz’

BU SEÇİMLERDE İTTİFAK YAPILACAK MI?

Belediye seçimlerinde de ittifak yapıp yapmayacakları, yapılacaksa kimlerle ittifak yapılacağına ilişkin sorumuza da Dilekçi, kendilerinin her görüşe, düşünceye açık olduklarını, ancak kendilerinin herhangi bir ittifak görüşmelerinin bulunmadığını söyledi. Dilekçi, ayrıca artık sadece bir adaya kaybettirme gibi bir politikalarının olmayacağını da söyledi.

ADAY ADAYLIĞI BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

HEDEP'de aday adaylığı başvuruları dün (24 Kasım) başladı ve bu süreç 8 Kasım'a kadar devam edecek. Sonrasında belirlenen yöntem ile aday adayları içerisinden adaylar belirlenerek kamuoyuna açıklanacak.