Seçimlere az bir zaman kala katıldığı bir TV kanalında açıklamalarda bulunan CHP lideri Özgür Özel, İstanbul seçimlerine yönelik Selahattin Demirtaş'tan bir hamle yapmasını beklemediğini söyledi.

AJANS65 TV – 31 Mart seçimlerinde son düzlüğe girilirken, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, katıldığı bir TV programında gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

Hatay’da TİP'in, Gökhan Zan'ı Belediye Başkan adaylığını çektiğini hatırlatan Özel, "Gökhan Zan olayı yaşandı. TİP adayı çekti, aday çekilmedi, bir şeyler oluyor. AK Parti'ye oy vermeyen seçmenin nasıl bir tavır göstereceği, daha önce TİP'e oy vermeyi düşünen ya da Gökhan Zan'a oy vermek aklından geçen seçmenin nasıl bir tutum alacağı son derece önemli. Gökhan Zan'ın çekilmesinden sonra bir anketimiz yok. Öncesinde AK Parti'yle başa baş yarışıyorduk. Gökhan Zan'ın, TİP'in kaybettirme potansiyeli vardı. TİP'in adayını çekmiş olması o açıdan avantaja dönüşecek mi, onu göreceğiz" şeklinde konuştu.

‘HDP’NİN KAYITSIZ ŞARTSIZ DESTEĞİ VARDI’

31 Martta yapılacak olan yerel seçimlere CHP'nin tek başına girdiğini söyleyen Özel, "Geçen yerel seçimde HDP'nin kayıtsız şartsız bir desteği vardı, AK Parti'ye kaybettirmek üzere. Bunun üstüne 'Biz her şeyi tek başımıza başardık' dersem, yanlış yapmış olurum. Biz bir Türkiye ittifakı çağrısında bulunuyoruz" dedi.

Bu aşamada bir ittifak ve diyalog ortamı olmadığını vurgulayan Özel, "Partiler arası bir anlaşma olmaz ama seçmenin sandıkta bir vicdan ittifakı olur. Yani seçmen 'Göz göre göre AK Parti kazanacağına, burada kimin avantajlı olduğunu görüyorum, ben doğrusunu yapacağım' diyebilir" değerlendirmesini yaptı.

'DEMİRTAŞ'IN AÇIKLAMALARINI DİKKATE ALARAK OKUYORUM'

AKP'den emekli maaşı açıklaması AKP'den emekli maaşı açıklaması

Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklama yapacağı iddiasına ilişkin Özel, şunları söyledi:

"Sayın Demirtaş'ın Edirne Cezaevi'nden İstanbul seçimlerine yönelik bir açıklama yaparak seçime yönelik hamle yapacağını falan beklemiyorum açıkçası. Ama ben kendisinin her değerlendirmesini son derece ciddiye alarak dikkate alarak okuyorum, izliyorum. Böyle bir açıklama gelirse ona göre biz de açıklamamızı yaparız.

Ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul'da hem geçmiş seçimdeki büyük İstanbul ittifakının belediyesidir hem CHP'lilerin, İYİ Partililerin, Saadetlilerin ittifak ortaklarımızın belediyesidir. Kimseyi itip kakmadığı için geçen seçimde AKP'ye, MHP'ye de oy verse şimdi Ekrem Bey'e gönlünü vermişlerin belediyesidir. Türklerin olduğu kadar Kürtlerin belediyesidir. Karadenizlilerin olduğu kadar Egelilerin belediyesidir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tam bir ittifaktır. Ben bu ittifakın birinden memnun olduğunu ve Türkiye'nin geleceği açısından çok önemli bir birliktelik olduğunu düşünüyorum. Bu, siyaseti aşan bir gönül birlikteliğine dönüşmüş bir meseledir. O yüzden Selahattin Bey gibi siyaseti de doğru yerlerden okuyan birisinden öyle bir açıklama beklemiyorum açıkçası."(HABER MERKEZİ)