Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın serbest bırakılması sonrası açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "Ogün Samast evet bir katil ama sadece tetiği çeken kişi. Tetiği çektirenler şunu söylüyorlar bize; 'Biz buradayız, katilimize bile sahip çıkarız'" ifadelerini kullandı.

AJANS65 TV - Halk Tv'de yayınlanan Yeni Bir Sabah programında İsmail Küçükkaya, Hrant Dink'in eşi Rakel Dink'in açıklamasını okudu. Rakel Dink, Ogün Samast'ın tahliyesi için çarpıcı bir yorumda bulundu. Dink "Bir kez daha adaletsizliği yüzümüze çarpıp, yasın en ağır günlerine geri yolladılar bizi" dedi.

Azınlık Hakları Konferansı'nın açılışında konuşan Dink, "Mesele hiçbir zaman şu ya da bu kişinin 3 ya da 5 yıl daha fazla ceza alması değildir. İlk günden beri karanlığın sorgulanması gerektiğini söyledik. Biz zaten yıllardır katillerle aynı havayı soluyoruz" açıklamasında bulundu.

‘SAMAST SADECE TETİĞİ ÇEKTİ’

İsmail Küçükkaya'nın konuğu CHP Genel Başkanı Özgür Özel'di. CHP lideri Özgür Özel, Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliyesi için, "Ogün Samast evet bir katil ama sadece tetiği çeken kişi. Tetiği çektirenler şunu söylüyorlar bize; 'Biz buradayız, katilimize bile sahip çıkarız'" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın tahliyesi için tetiği çekenlere işaret ederek, “Biz buradayız, katilimize bile sahip çıkarız” mesajı verdiklerini söyledi.

Özgür Özel, “Birincisi yüreğim yanıyor ve ilk duyduğumda sözün bittiği yer bu dedim. Ogün Samast bir güvercin katilidir. Hrant Dink bu ülkeye güvercinleri vurmazlar demişti ama vurdular” dedi.

AKP'den emekli maaşı açıklaması AKP'den emekli maaşı açıklaması

‘SAMAST’I YAKALAYANLAR ONUNLA POZ VERDİLER’

Ogün Samast’a tetiği çektirenlere dikkat çeken Özel, “Ogün Samast onu yaptıktan sonra yakalandığında birileri onu aldılar Türk bayrağının önünde onunla poz verdiler, sırtını sıvazladılar. O sırtı sıvazlayan bir kişi değil. Düşünsenize bir katil yakalanmış, o katili bir bayrak önüne çekecek duruma vaziyet eden Türkiye’deki belirli güçler. O el, Ogün Samast’ı geçen gün serbest bıraktıran el. Ogün Samast evet bir katil ama sadece tetiği çeken kişi. Tetiği çektirenler şunu söylüyorlar bize; ‘Biz buradayız, katilimize bile sahip çıkarız'” ifadelerini kullandı.

“Kimse korkmasın” diyen Özel, “Kimse korkmasın, hepimiz Hrantız derken boşa söylenmiyordu. Biz öldürmekle bitmeyiz. Bundan sonra o derin yapı şunu bilsin, enselerindeyiz. Bundan sonra onlar bizimle değil biz onlarla uğraşacağız. Bu devlette güvercin katillerine ve o katilin sırtını sıvazlayana, günü gelince serbest bırakana nefes aldırırsam namussuzum” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

Editör: İdris YILMAZ