Kanun Hükmü belgeselinin Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarılmasının ardından jüriden ve yönetmenlerden gelen tepkiler sonrası belgesel yönetimi filmi seçkiye geri aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, karar sonrası festivalden çekildi.

AJANS65 TV - 60'ıncı Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin seçkisinden, 'bir kişi hakkında devam eden yargı süreci' gerekçe gösterilerek çıkarılan, jüri üyeleri ve programda filmi yer alan yönetmenlerin protestoları sonrası bu sabah festival yönetimi tarafından seçkiye geri alındığı duyurulan Kanun Hükmü isimli belgesel ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı açıklama yaptı. Bakanlık, festivalden çekildiğini duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Altın Portakal Film Festivali’nde, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden alınan doktor Yasemin Demirci ve öğretmen Engin Karataş’ın mücadelesinin anlatıldığı ‘Kanun Hükmü’ belgeselini "FETÖ propagandası" olarak niteledi.

Festivalden çekilme kararı alan bakanlığın açıklaması şu şekilde:

"Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde 'Kanun Hükmü' adlı belgesel yer almaktadır. Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür. Bakanlığımız, Aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır. Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz."

NE OLMUŞTU?

Antalya Altın Portakal Film Festivali Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, bu yıl Ulusal Belgesel Film Yarışması bölümüne seçilen 'Kanun Hükmü' filminde yer alan bir kişi ile ilgili yargı sürecinin devam ettiğini saptadıklarını öne sürerek "yargıya intikal etmiş bir konuda yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkilememek adına filmin bu yılki seçkiden çıkarılmasına karar verilmiştir. Biz; sinemanın bağımsızlığına, sanatçıların fikirlerini özgürce yansıtabilmesi gerektiğine yürekten inanıyoruz. Belgeselde yer alan kişi ile ilgili yargı süreci tamamlandıktan sonra Film, Antalya’da gösterilecektir" ifadelerini kullanmıştı.

Festival seçkisinden çıkarılan 'Kanun Hükmü' belgeselinin yönetmeni Nejla Demirci ise söz konusu kişi hakkında herhangi bir yargı sürecinin bulunmadığını ifade ederek durumu tepki göstermiş ve kararı sansür olarak nitelendirmişti.

Demirci festival yönetiminin kararına gerekçe olarak gösterdiği "yargı sürecine" ilişkin şu açıklamayı yapmıştı :

"İlk başta festival yönetiminin şaka yaptığını düşündüm. Filmimizi Amsterdam'da, Almanya'da gösterdik. İddia ettikleri durum yok, doktor Yasemin Demirci işine iade edildi. Bununla ilgili AYM'nin resmi sayfasında yayınlanmış karar var. Bunun üzerine filmimizi festivale gönderdik fakat seçkiden çıkardılar"

Demirci ile dayanışma gösteren jüri üyeleri ise, toplu şekilde görevlerinden istifa ederek festival yönetimi kararından geri adım atana kadar görevlerine geri dönmeyeceklerini açıklamışlardı.

Türkiye'de Her 5 Çocuktan Biri İşçi: Çocuk İşçiliğiyle Mücadelede Etkili Adımlar Atılmıyor Türkiye'de Her 5 Çocuktan Biri İşçi: Çocuk İşçiliğiyle Mücadelede Etkili Adımlar Atılmıyor

Jüri üyeleri filmlerini festival programından çekme kararı aldıklarını duyurmuştu.

Editör: İdris YILMAZ