Türkiye'nin siyasi tarihinde önemli bir figür olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 2016 yılından bu yana Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor. Demirtaş'ın, Kobanê Davası'nda verdiği 9 günlük savunma, 'Onurlu Yaşam Davası' adıyla bir kitap haline getirildi ve okurlara sunuldu. 

Bu önemli eser, Demirtaş'ın 31 Aralık 2023'te kaybettiği babası Tahir Demirtaş'a adanmış durumda. Demirtaş, kitabı "Tahir Usta" olarak anılan babasına ve onun gibi zorluklarla mücadele eden tüm ebeveynlere ithaf ediyor. Kitapta, Demirtaş'ın babasının vefatının ardından yaptığı duruşmadaki duygusal savunması öne çıkıyor. 

İzmir'de Üniversiteliler Kürt Kültürünü Yaşatıyor İzmir'de Üniversiteliler Kürt Kültürünü Yaşatıyor

Demirtaş'ın savunmasında, "Savunmamı, okuma yazması olmamasına rağmen alın teriyle yedi çocuğunu da üniversitede okutan emekçi babama, Tahir Usta'ya, onun şahsında evlat acısı, evlat hasreti çeken tüm annelere, babalara ithaf ediyorum" ifadeleri yer alıyor. Bu sözler, kitabın sadece politik bir savunma değil, aynı zamanda derin kişisel duyguları ve insanlık hallerini de barındıran bir eser olduğunu gösteriyor.

'Onurlu Yaşam Davası', Demirtaş'ın demirtasinfo.com/tr web sitesinde PDF formatında ücretsiz olarak sunulmasıyla, daha geniş bir okuyucu kitlesine ulaşma fırsatı buluyor. Bu kitap, Demirtaş'ın yaşamından kesitler sunarken, Türkiye'nin siyasi ve toplumsal meselelerine dair önemli bir perspektif sunuyor.