Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı korumasındaki Ezidi kız çocuğun, kendisini Türkiye’ye kaçırarak dark web'de ‘satışa çıkaran’ IŞİD’linin ailesine teslim edildiği ortaya çıktı. Artı Gerçek o belgelere ulaştı.

AJANS65 TV - IŞİD tarafından 2017 yılında Türkiye'ye kaçırılan, ardından derin internette (dark web) satışa çıkarılan ve Ankara'da Şubat 2021'de örgütün hücre evine düzenlenen operasyonla örgüt üyesi aileden kurtarılan Ezidi kız çocuğun, aynı aileye teslim edildiği ortaya çıktı.

Artı Gerçekten Hale Gönültaş’ın haberine göre, Ezidi çocuğa dair son hukuki gelişmelere dair haber, bugün Artı Gerçek'te yayınlandıktan sonra, olaya dair yeni bir belge daha ortaya çıktı. Şengalli çocuğu Türkiye'ye getiren IŞİD'li hakkında, ilk örnek teşkil edecek şekilde 'uluslararası insan ticareti' suçlamasıyla dava açıldığına dair haberde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın korumasına verilen çocuğun, soruşturma süreci sırasında şüphelilere hafta sonu yatılı olarak gönderildiği bilgisi de yer almıştı.

Dava dosyasında yer alan bilgilere göre, 24 Şubat 2021 tarihinde Ankara Terörle Mücadele (TEM) ekiplerince Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Pursaklar Sevgi Evi’ne teslim edilen Ezidi kız çocuğu, yaklaşık 3 ay sonra, hafta sonları IŞİD’li aileye gönderilmeye başlanmıştı.

SON DAKİKA BELGESİ

Bugün saat 11.30'da Ankara 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde Ezidi kız çocuğunu Türkiye’ye kaçıran Sabbah Ali Oruç’un “uluslararası insan ticaretinden” yargılanmasına başlanması beklenirken, Artı Gerçek yeni bir bilgiye ulaştı.

Avukatların da eline geçen belgeye göre, Ezidi kız çocuğu, 21 Haziran 2022 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın onayı ile “koruma kararı” kaldırılarak Pursaklar Sevgi Evi görevlileri tarafından “teslim tutanağı” ile IŞİD’li aileye teslim edildi.

NE OLMUŞTU?

Ankara’da Şubat 2021'de polis ve istihbarat ekiplerinin IŞİD’in hücre evine düzenlediği duyurulan operasyonla Ezidi bir kız çocuğu kurtarılmıştı.

Tezgahtarlık yapan çocuk, Erkan Baş’a dert yandı: 'Benim yaşımdaki çocuklar mahallede top oynuyor' Tezgahtarlık yapan çocuk, Erkan Baş’a dert yandı: 'Benim yaşımdaki çocuklar mahallede top oynuyor'

Çocuğun, IŞİD’liler tarafından derin internette satışa çıkarıldığı ortaya çıkmış, baskın ve çocuğun kurtarılmasına dair bilgi, bir basın bildirisi ve video görüntüleri ile kamuoyuna duyurmuştu.

Ezidi kız çocuğunu kaçırıp evlerinde rehin tuttukları suçlamasıyla Irak vatandaşları Anas V., Nasır H.R. ve Sabbah Ali Oruç'un ifadeleri alınmıştı. Gözaltına alınanlardan Anas V. ve Nasır H.R., ifade ve savcılık sorgularının ardından 27 Şubat’ta adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. Sabbah Ali Oruç ise tutuklanarak Sincan F Tipi Kapalı Cezaevi’ne konulmuştu.

Söz konusu IŞİD’lilere ilişkin iddianame 8 Mart 2021 tarihinde kabul edildi. İddianamede her üç IŞİD’li için de “DAEŞ terör örgütü üyesi” ve “örgüt yönetiminde yer almak” suçlamasında bulunulmuştu.

İddianameye göre, IŞİD’li Sabbah Oruç, 2018 yılında ağabeyinin eşi ile Ankara İl Göç İdaresi’ne giderek Ezidi kız çocuğu için kimlik başvurusunda bulundu. Sabbah Oruç, çocuğa kimlik çıkartmakta geciktiklerini beyan etti. Çocuğa ağabeyinin ismi ve 990….6990 numarası ile “Aişe Sabbah. A.O.” ismiyle kimlik çıkartıldı.

Ezidi kız çocuğunun ailesine ulaşılamadı. Ailenin Şengal katliamında öldürüldüğü sanılıyor. (KAYNAK)

Editör: İdris YILMAZ