Son yerel seçimlerde DEVA Partisi’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olan Prof. Dr. Cenap Ekinci, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bazı Covid-19 hastalarının "TurkishBeam" tedavi yöntemi için kobay olarak kullanıldığını öne sürdü.

Korkunç İddialar

Prof. Dr. Ekinci, Diken’e verdiği demeçte, hastanede görevli olmadığını ancak pandemi döneminde gelişmeleri takip ettiğini belirtti. Ekinci, Ankara’dan özel uçaklarla getirilen cihazların Diyarbakır’da denendiğini ve hastaların tedavilerinin kesilerek lazer uygulandığını söyledi. Uygulamanın bilimsel standartlardan uzak olduğunu ve bazı hastaların bu nedenle hayatını kaybettiğini iddia etti.

"Mehmet Soylu'nun Organizasyonu"

Ekinci, olayın organizatörünün Mehmet Soylu olduğunu iddia ederek, bu iddialarının eksik değil fazla olduğunu belirtti ve yetkilileri kendisini mahkemeye vermeye çağırdı. Ekinci, “Bu işleme onay verenler ödüllendirildi ve olay böylece kapandı” dedi.

Van'da Çevre Yolu ve Arsa Sorunu Derinleşiyor: Tapulu Arsalar Tehlikede Van'da Çevre Yolu ve Arsa Sorunu Derinleşiyor: Tapulu Arsalar Tehlikede

Firma ve Usulsüzlük İddiaları

RD Global-Invamed firmasının web sitesinde, TurkishBeam tedavisinin Cleveland Clinic ve New York Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından denendiği ve analiz edildiği belirtiliyor. Ancak, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, 2021’de firmanın ürünlerinde usulsüzlük tespit etmişti. Bu iddialar TBMM’ye taşınmış ve Mehmet Soylu’nun şirketten istifa ettiği haberleri basına yansımıştı.

Bu iddiaların ardından, Sağlık Bakanlığı'nın ve ilgili yetkililerin olayın aydınlatılması ve sorumluların hesap vermesi adına nasıl bir adım atacağı merakla bekleniyor.


 

Kaynak: Cumhuriyet