Kayseri'de Suriye uyruklu bir kişinin 5 yaşındaki çocuğa taciz ettiği iddiasının ardından kentte protestolar başladı. Suriyelilere ait dükkanlar ve araçlar ateşe verildi. Yerel kaynaklara göre, Halep kırsalındaki el-Bab, Azez ve el-Rai şehirlerinde de protestolar yayıldı, Türk kamyonları durduruldu ve sürücülerden Türkiye'ye dönmeleri istendi. Göstericiler, kamu binalarından Türk bayraklarını indirip yerine kendi bayraklarını astılar ve bazı bayrakları ateşe verdiler. Olaylar sırasında ateş açıldığı görüntülendi.

Erdoğan: Bölgemiz bir müddet daha savaşın yükünü çekecek Erdoğan: Bölgemiz bir müddet daha savaşın yükünü çekecek

Erdoğan ve İçişleri Bakanı'ndan Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri'deki olaylarla ilgili yaptığı açıklamada, muhalefetin "zehirli söylemlerinin" bu duruma yol açtığını belirterek şiddeti kınadı. Erdoğan, "Şiddet kabul edilemez, nefret söylemi siyasi kazanımlar için kullanılamaz" dedi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, olaylarla ilgili 67 kişinin gözaltına alındığını ve bu kişilerin yasa dışı eylemlerde bulunarak Suriyelilere ait mülklerde zarara yol açtığını belirtti.

Geniş Güvenlik Önlemleri

Kayseri Valiliği, yaşanan olaylar sonrası geniş güvenlik önlemleri aldı. İçişleri Bakanlığı, kamu düzeninin korunması ve olayların daha fazla büyümesini önlemek amacıyla bölgede güvenlik güçlerini artırdı. Yerel yetkililer, halkı provokasyonlara karşı uyardı ve sağduyu çağrısında bulundu.

Uluslararası Tepkiler

Olayların ardından uluslararası toplumdan da tepkiler geldi. İnsan hakları örgütleri, Suriyelilere yönelik saldırıları kınadı ve Türkiye'deki mültecilerin korunması çağrısında bulundu. Ayrıca, Suriyeli yetkililer de Türkiye'deki Suriyelilere yönelik şiddeti kınayarak, uluslararası toplumu bu tür olaylara karşı daha duyarlı olmaya davet etti.

Videolar:

Türkiye'den giden tırlar yağmalanıyor

Türk bayrağına yönelik saldırılar gerçekleşti

Editör: İdris YILMAZ