Diyarbakır'da, 28 Kasım 2015'te öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin davasının 11. duruşması başladı. Duruşma, Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmekte olup, kararın çıkması bekleniyor. Duruşmaya Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, çok sayıda baro başkanı ve insan hakları örgütü temsilcileri katıldı.

Sanıklar arasında yer alan ve tutuksuz yargılanan polis memurları Sinan Tabur, Fuat Tan ve Mesut Sevgi, “bilinçli taksirle ölüme neden olma” suçlamasıyla karşı karşıya. Firari sanık Uğur Yakışır ise daha ağır suçlamalarla itham ediliyor. Savcılık, sanık polislerin beraatini isteyen mütalaasını yineledi. İddianame, Tahir Elçi'nin ölümüne neden olan kurşunun kaynağının belirlenemediğini öne sürüyor.

Gök gürültüsünden korkup, fenalaştı: 23 yaşındaki Büşra hayatını kaybetti! Gök gürültüsünden korkup, fenalaştı: 23 yaşındaki Büşra hayatını kaybetti!

Duruşmada, Tahir Elçi'nin kardeşi Mehmet Elçi suçlamaları reddetti ve adil bir yargılama yapılmadığını savundu. Ayrıca, Elçi'nin öldürüldüğü anları kaydeden kamerada 13 saniyelik bir boşluk olduğunu ve bu durumun kasıtlı olduğunu ileri sürdü. 

Amed Baro Başkanı Nahit Eren ise davanın önemine dikkat çekti ve yargılamanın uzun yıllar geciktiğini, birçok adalet talebinin reddedildiğini belirtti. Eren, olayın kamuoyu önünde gerçekleştiğini ve faillerin bilindiğini, ancak adaletin sağlanmadığını vurguladı.

Dava, avukatların savunmalarıyla devam ediyor. Avukatlar, sürecin hukuka uygun yürütülmediğini ve yeterli delil toplanmadığını iddia ediyor. Tahir Elçi'nin ölümüyle ilgili gerçeklerin aydınlatılması ve adil bir karar verilmesi bekleniyor.

Editör: İdris YILMAZ