İddianame Dört Yıl Sonra Hazırlandı

Elçi’nin 28 Kasım 2015 tarihinde öldürülmesine dair iddianamenin, dört yıl altı ay sonra, 20 Mart 2020 tarihinde hazırlandığı belirtildi. Diyarbakır Başsavcılığı, üç polis hakkında “bilinçli taksirle öldürmeye sebebiyet verme” suçlamasıyla üç yıldan dokuz yıla kadar; Uğur Yakışır hakkında ise “iki polis memurunu öldürme”, “bir polis memurunu öldürmeye teşebbüs etme” ve “Elçi’yi olası kastla öldürme” suçlamalarından üç kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

 Sağlıklı Yargılama Yapılmadı

Davanın başından itibaren sanıkların hiçbir duruşmaya doğrudan katılmadığı, müşteki avukatlarının taleplerinin defaatle reddedildiği ve sağlıklı bir yargılama yapılmadığı ifade edildi. Ayrıca, usule aykırı ve adil yargılama ilkelerine ters düşen kararlar nedeniyle yapılan “reddi hakim” taleplerinin de sürekli olarak reddedildiği belirtildi.

Tanık Beyanları Değiştirildi

Soruşturma aşamasında, “Tahir Elçi cinayetinin PKK tarafından planlandığı” beyanlarına sahip tanıkların mahkemede bu ifadelerini kabul etmedikleri ve baskı altında ifade verdiklerini söyledikleri ifade edildi. Tanık Deniz Ataş, savcı ve polislerin kendisini tehdit ettiğini, korktuğu için ifade verdiğini ve mahkemede her şeyi anlatmak istediğini belirtti.

 Davutoğlu Detayı

Dönemin Başbakanı ve halihazırda Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Tahir Elçi'nin siyasi bir suikasta kurban gittiğini ifade etti. Ancak mahkeme, Davutoğlu’nun doğrudan bilgi ve görgüye sahip olmadığı gerekçesiyle tanık olarak dinlenmesi talebini reddetti.

Talepler Karşılıksız Kaldı

Mahkeme, çeşitli tanıkların dinlenmesi ve rapor taleplerini reddetti. Davutoğlu’nun dinlenmesi ve keşif talepleri de kabul edilmedi.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN NÖBET EYLEMİ  DEVAM EDİYOR SOKAK HAYVANLARI İÇİN NÖBET EYLEMİ DEVAM EDİYOR

Sanıklara Beraat İstendi

Diyarbakır CBS, Elçi’nin nereden geldiği tespit edilemeyen bir kurşunla hayatını kaybettiğini belirterek, sanıkların beraatını istedi.

Kamera Kayıtları Silindi

Olay yerini gören PTT kamerasının kayıtlarına ulaşılamadı. Cinayeti aydınlatabilecek tek kamera kaydının 12 saniyesinin silindiği görüldü.

Soruşturma Dosyaları

Tanık Deniz Ataş’ın iddiaları üzerine, dönemin Diyarbakır Cumhuriyet Savcısı ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Elçi’nin ölümüyle ilgili sorumluluğu bulunan diğer yetkililer hakkında da soruşturmalar devam ediyor, ancak henüz bir ilerleme kaydedilemedi.

Editör: İdris YILMAZ