Yaşanan ağır ekonomik kriz nedeniyle iktidarın kamu kurumlarında başlattığı 'Tasarruf Kararı'nın faturası işçiye kesildi. Adalet Bakanlığı’nın Türkiye genelinde 69 ile gönderdiği yazı ile taşeron işçiler işten çıkarıldı. Alınan bilgilere göre işten çıkarılan işçilerin yerine cezaevlerinde bulunan mahkumların çalıştırılacağı belirtildi.

AJANS65 TV - Artı Gerçekten Remzi Budanciroğlu’nun haberine göre, ekonomik krizin giderek derinleştiği bu günlerde devlet kurumlarında işten atılmalar da başladı. Taşeron işçilerin işten atılmasının, seçimden sonra göreve getirilen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in aldığı tasarruf kararından kaynaklandığı belirtiliyor. Bu karar doğrultusunda işten atılmalar Adalet Bakanlığı'nda yoğunlaştı. İşten atılmanın yaşandığı kentlerden biri de Bingöl.

BAKANLIKTAN 'İŞTEN ATILDINIZ' YAZISI

Bingöl’de 2020 yılında Adliye’de işe alınan taşeron işçileri çağrılarak “Bakanlıktan gelen genelgeye göre işten atıldınız” denildi. Şaşıran işçiler, işten çıkarıldıklarına ilişkin tebligat istedi ancak kendilerine resmi belge verilmedi. Bakanlıktan bu yönde yazı geldiği işçilere bildirilerek, işten atıldıkları sözlü olarak bildirildi. Pandemi döneminde işe alınan çok sayıda işçi, bu kararla işsiz kalmış oldu. Artı Gerçek’e konuşan işçiler, kararın kendilerini mağdur ettiğini söyledi.

İŞE GİRİŞ TARİHLERİ 2020

İşçilerden Sadullah Bülbül, kendilerinin 2020 yılında, pandemi döneminde işe alındıklarını söyledi. Yaklaşık yedi ay boyunca ay başında giriş ve çıkış yapıldığını anlatan Bülbül, “Bu yaklaşık 7-8 ay sürdü. Her ay başında çıkışımız yapılarak tekrar giriş yapılıyordu. Son iki senedir çıkış yok, kesintisiz çalışıyoruz” dedi.

bingol.jpgSadullah Bülbül, "Bu karar bizi mağdur etti. Çoluk çocuğumuz var. Çoğumuz kiracıyız" tepkisini gösterdi.

69 İLE GENELGE GÖNDERİLDİ

Taşeron işçi olarak Bingöl Adliyesi'nde çalıştıklarını anlatan Bülbül, kendileri ile ilgili işten atılma tebligatının temmuz ayında geldiğini söyledi. İşten atılma ile ilgili yazının Türkiye genelinde 69 ile gönderildiğini anlatan Bülbül, “Bu yazı Temmuz’un 15’inde adliyelere gönderilmiş. ‘Müteahhit taşeron işçilerle çalışılmayacağız’ denmiş. Bu alanlarda hükümlü getireceklerini söylediler. Ama hükümlü de getirmeyecekler. Çünkü açık cezaevlerinde kimse kalmadı. Bu karar bizi mağdur etti. Çoluk çocuğumuz var. Çoğumuz kiracıyız. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Mağduruz, tekrar işimize dönmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Gülistan Koçyiğit: Hakkari'ye Kayyım Atamak 31 Mart'ın İntikamıdır Gülistan Koçyiğit: Hakkari'ye Kayyım Atamak 31 Mart'ın İntikamıdır

'İŞSİZ GÜÇSÜZ ORTADA KALDIK'

İşten atılan işçilerden bir diğeri de Fırat Buldağ. Adliye’de işe başlamadan önce inşaatlarda çalıştıklarını anlatan Buldağ, 2020 yılından bu yana bu alanlardan da koptuklarını söyledi. İnşaat alanına çalışmak isteseler bile iş bulamayacaklarını anlatan Buldağ, “Bu işe bir aylığına girmiştik. Kesintisiz bu güne kadar devam etti. Şimdi işsiz kaldık, inşaat sezonu da bitti. Bu süre zarfında çalıştığımız ekiplerimizden de koptuk. İşsiz güçsüz ortada kaldık. Kışı nasıl geçireceğimizi kara kara düşünmeye başladık” dedi.

bingol-2.jpgFırat Buldağ, "Kışı nasıl geçireceğimizi kara kara düşünmeye başladık" diyor.

'İŞİMİZİ GERİ İSTİYORUZ'

Bu karardan bir an önce dönülmesini isteyen işçilerden Abdürrahim Baysal, önlerinin kış olduğunu, ne yapacaklarını bilemediklerini söyledi. Kendisinin de daha önce inşaatlarda çalıştığını anlatan Baysal, “Hepimiz öyleyiz. Kimimiz tesisatçı, kimiz ise işçiydi. O zamandan bu yana zaman geçti. Bağlantılarımız kalmadı. Alanlarımızdan uzaklaştık. İşte yok. Gerçekten mağduruz. Bu karardan bir an önce dönülmesi, işimizin geri verilmesini istiyoruz” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Editör: İdris YILMAZ