DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, partisinin İstanbul'da aday çıkarma kararına karşı yapılan eleştirilere yanıt verdi. Temelli, "AKP’si, CHP’si partimiz üstünden kendi başarısızlıklarını örtmeye çalışmaları kabul edilebilir değil" dedi.

AJANS65 TV - 31 Mart yerel seçimleri için geri sayım başlarken siyasi partilerde de aday belirleme süreci tamamlanmaya başladı. Bu süreçte en çok tartışılan adaylardan biri de Başak Demirtaş oldu.

DEM Parti'nin İstanbul adaylığı sinyalini vermesinin ardından özellikle CHP'ye yakın isimler Başak Demirtaş'ın AKP'nin adayı olduğu, Murat Kurum'a seçimi kazandıracakları, Selahattin Demirtaş'ın da cezaevinden çıkacağı, Başak Demirtaş'ın kayyım atanmaması karşılığında aday olduğu iddialarını ortaya attı. DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli iddialara yanıt verdi.

'BU İTHAMLAR NE SİYASİ NEZAKETE SIĞMAZ'

10Haber'den Caner Polat'ın haberine göre, DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli iddialar için şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz pazar günü İstanbul’da aday çıkaracağımızı açıkladık. 9 Şubat'a kadar aday çalışmaları sürecek, İstanbul başta olmak üzere aday çıkarabildiğimiz (eğer bir güç birliği, kent uzlaşısı yoksa) yerlerde de adaylarımızı açıklayacağız. Başak Demirtaş ile ilgili gelen soruya da 'aday havuzumuzda' dedik."

"O günden beri sosyal medyada çok kirli bir dille, adeta nefret söylemiyle aday çıkarmakla ilgili ve başka konularda suçlamalar var. 'AKP’nin adayı'demek, pazarlık yapıldığını öne sürmek sosyal medya kirliliğinin klasik hali. Bu ithamlar ne siyasi nezakete sığar, ne de güç birliği görüşmelerinin içinde yeri olabilir. Güç birliği olsa olurdu. Olmuyorsa CHP’nin kendisine bakması gerekiyor.

'KENDİ STRATEJİLERİYLE KAYBEDERLER'

Biz kendi siyasi kararımızla yol alıyoruz. Murat Kurum da, Ekrem İmamoğlu da seçimi kaybederse kendi stratejisi nedeniyle kaybeder. AKP’si, CHP’si kendi başarısızlıkları ya da yaratamamış oldukları ittifak politikaları sebebiyle sürüklendikleri yer için partimizi sorumlu görmeleri, partimiz üstünden kendi başarısızlıklarını örtmeye çalışmaları kabul edilebilir değil” dedi.

'İSTANBUL'DA GÜÇ BİRLİĞİ ŞU ANA KADAR OLMADI'

Mayıs seçimlerinin ardından yerel seçimlerde 'kent uzlaşısı' ile hareket etmeye karar verdiklerini belirten Temelli “Her kentin yerel özelliklerini dikkate alacağız. Kürt illerinde adaylarımızı halk oylamalarıyla belirledik. Batıda kent uzlaşısıyla yol aldığımız ilçeler, iller var. Bu kent uzlaşısının içinde birçok parti var. Güç birliği olan yerler var. İstanbul’da bu şu ana kadar olmadı” dedi.

'HER YERDE KENDİ ADAYLARIMIZLA GİRECEĞİZ'

Ortak aday görüşmelerinin hala devam ettiğini söyleyen Temelli, “CHP adayları üstünde netleşmiş bir yer yok ama kentin dinamikleriyle ortak aday çıkarma eğilimi olan yerlerde çalışma sürüyor. Bu ayın 9'una kadar onları da netleştirmeye çalışıyoruz. Belli yerlerde ortak aday çıkabilir. Bu ortak adaylarla seçime gidilebilir. Her yerde adayımızla gideceğimizi ama kent uzlaşısını da dikkate alacağımızı defalarca belirtmemize rağmen maalesef yine pazarlık aklına sıkışan belli şeyler yaşanıyor. İthamların bir kaynağı da bu tabii. Aslı astarı olmayan ithamlar. Her şeyden önce insanları hedef alan, kirli bir dille saldıran tavrı kabul etmemiz mümkün değil” diye konuştu.(Kaynak)

Akdamar Adası'nda bir ziyaretçi düşerek öldü Akdamar Adası'nda bir ziyaretçi düşerek öldü
Editör: İdris YILMAZ