CHP'den Önemli Açıklama: Etki Ajanlığı Düzenlemesi ve 6284 Sayılı Yasa Gündemde CHP'den Önemli Açıklama: Etki Ajanlığı Düzenlemesi ve 6284 Sayılı Yasa Gündemde

Van'da Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (DEM Parti) belediye seçimlerinde kazandığı başarı sonrası, kayyım döneminde belediyelerden sızdırılan milyonlarca TL ile ilgili yerel sitelerce başlatılan karalama kampanyaları dikkat çekiyor. Bu siteler ve sosyal medyada, AKP-MHP'ye yakınlığı bilinen gruplar sıkça kayyım atama çağrısında bulunuyor. DEM Partili eşbaşkanlar ve belediyeye gelen sivil toplum örgütü temsilcileri ise sürekli olarak hedef gösteriliyor, paylaşılan haberlerde ve yazılarda eşbaşkanlara ve belediye çalışanlarına yönelik ağır hakaretler yer alıyor.

Türk'ün 2019'daki İddiaları Yargılama Konusu Oldu

Ziya Türk, yerel gazetecilik adı altında faaliyet gösterdiği Van Postası adlı internet sitesi üzerinden DEM Partili belediye eşbaşkanlarına yönelik ağır suçlamalarda bulunuyor. Türk, 2019 yerel seçimlerinin ardından da benzer tartışmalarla gündeme gelmiş, asılsız iddiaları bazı eşbaşkanların davalarında "ihbar" olarak yer almış ve kayyım atanmasını gerekçelendirmişti.

İstediğini Alamayınca...

31 Mart 2024 yerel seçimlerinin ardından Türk, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Neslihan Şedal ve Abdullah Zeydan ile Rêya Armûşê (İpekyolu) Belediyesi Eşbaşkanları Canan Uzunay ve Cevdet Altındağ'ı hedef alarak, "Van Belediyesi terör merkezine mi dönüştürülüyor?" ve "Belediyeye terörist yakınları işe alınıyor" başlıklı haberler ve yazılar yayınladı. Bu yazıların sosyal medyada AKP'li isimlerin, Emniyet Genel Müdürlüğü ile İl Emniyet Müdürlüğü'nün etiketlenmesi dikkat çekici oldu. Ayrıca Türk, belediyelere kayyım atanması gerektiğini savunan haberlere de yer verdi.

Belediye Personelini de Hedefine Aldı

Türk, belediyenin yeni yönetiminde yer alan daire başkanları ve müdürlerin geçmişlerini tek tek inceleyerek, "Bu kişi ihraçtan dönme", "Bu kişi terör üyesi" ve "Bu kişinin durumu araştırılmalı" gibi başlıklarla haberler yayınlıyor. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilip mahkeme kararıyla işlerine geri dönenler de Türk'ün hedefinde.

Editör: İdris YILMAZ