Büyük tartışmalar sonucunda TFF, Süper Lig’de 32'nci hafta itibarıyla lig sona erene kadar kritik maçlarda yabancı VAR hakemi görevlendirileceğini açıkladı. Yabancı hakemler bu hafta üç maçta görev yapacak.

AJANS65 TV – Türkiy’de Süper Lig başta olmak üzere hemen hemen tüm spor müsabakaları büyük tartışmalara ve şaibelere konu olurken, özellikle futbola yönelik şike ithamları sürekli olarak gündemi meşgul etmektedir. Bu gibi ithamların önüne geçebilmek için Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Süper Lig’de 32'nci hafta karşılaşmalarından itibaren kritik maçlarda yabancı VAR hakemlerinin görevlendirileceğini duyurdu.

TFF’den yapılan açıklama şöyle:

“Türkiye Futbol Federasyonu’nun UEFA ve Avrupa’nın 5 ülke federasyonu ile görüşmeleri sonucunda, Trendyol Süper Lig’in 32. haftasından lig sonuna kadar haftanın kritik maçlarında yabancı Video Yardımcı Hakemi (VAR) görevlendirilecek.

TFF tarafından sadece Avrupa’nın üst düzey liglerinden olan; İtalya, İspanya, Almanya, Hollanda ve Portekiz futbol federasyonlarına yapılan Video Yardımcı Hakemi (VAR) talebi, ilgili ülke federasyonları tarafından kabul edildi.

Yabancı Video Yardımcı Hakeminin (VAR) görev yapacağı müsabakalarda iletişim dili Türkçe ve İngilizce olacak. Bu nedenle; Video Yardımcı Hakemin (VAR) yanında İngilizce iletişim kurabilen AVAR, AVAR 2 ve VAR Destekçisi (VAR Support) görev yapacak.

Trendyol Süper Lig’in 32. haftasında yabancı Video Yardımcı Hakemi (VAR) ataması yapılacak maçlar şu şekilde:

MKE Ankaragücü – Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş.

Vavacars Fatih Karagümrük – Fenerbahçe A.Ş.

Corendon Alanyaspor- Galatasaray A.Ş.”

Dilkaya-Engil Deltası İçin Kurumlar Seferber Oldu Dilkaya-Engil Deltası İçin Kurumlar Seferber Oldu

Trendyol Süper Lig'de 26. haftadan itibaren görev almaya başlayacak yabancı gözlemcilerin isimleri şöyle:

Frank De Bleeckere (Belçika)

Jorn West Larsen (Danimarka)

Mike Riley (İngiltere)

David Borbalan (İspanya)

Cees Bakker (Hollanda)

Alan Snoddy (Kuzey İrlanda)

Lucilio Batista (Portekiz)

Alexs Deaconu (Romanya)

William Young (İskoçya)

Bo Karlsson (İsveç)

(HABER MERKEZİ)