Van – Partiya İnsan û Azadiyê-İnsan ve Özgürlük Partisi (PIA) Van İl Başkanı Münür Maviş, Yıldız İş Merkezi'ndeki parti binalarında düzenlenen bir basın toplantısında anadillerin korunması ve geliştirilmesi konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Maviş, dilbilimcilerin araştırmalarına dayanarak önümüzdeki 50 yıl içinde var olan dillerin yüzde ellisinin yok olma riski taşıdığını ifade etti.

Maviş, özellikle Kürtçenin geleceğiyle ilgili endişelerini dile getirerek, "Anadilde eğitim ve ana dilleri eğitim dili olmayan diller için önümüzdeki süreç büyük tehlikelerle dolu" dedi. Kürt halkının, Kürtçe konusunda dikkatli olması gerektiğini ve anadilin korunması için siyasetçilerin, dil bilimcilerin, aydınların ve yazarların sürekli olarak hakları gündeme getirmeleri gerektiğini vurguladı.

Dink'in Katili Samast ve 6 Sanık İçin Davanın Düşürülmesi Talep Edildi Dink'in Katili Samast ve 6 Sanık İçin Davanın Düşürülmesi Talep Edildi

Maviş, Kürtçenin resmi statüye kavuşmasının doğal bir hak olduğunu belirterek, "Her ulus gibi, Kürtler de anadilde eğitim hakkını, bir hak olarak görüyorlar" ifadelerini kullandı. Kürtçenin korunması ve ilerletilmesi için somut adımlar atılması gerektiğini savunan Maviş, Kürtlerin anadilini günlük hayatta kullanmalarının, üzerine bilimsel çalışmalar yapmalarının ve Kürtçe eğitim hakkı için mücadele etmelerinin önemini vurguladı.

Açıklamanın sonunda Maviş, Kürtçenin korunması için yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı: Kürtlerin tüm ilişkilerinde Kürtçeyi kullanmaları, Kürtçe üzerine bilimsel çalışmalar yürütmeleri, üniversitelerden ve teknolojiden yararlanmaları, tüm Kürt ailelerin çocuklarına Kürtçe öğretmeleri ve anadilde eğitim hakkı için verdikleri mücadeleyi Kürtçe vermeleri gerektiğini belirtti.

Editör: Muhittin Botan