DEM Parti Çocuk Komisyonu Eşsözcüsü İhsan Seylan, Türkiye'de her beş çocuktan birinin işçi olarak çalıştırıldığını belirtti. Seylan, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği Günü'nde düzenlenen bir basın toplantısında, çocuk işçiliğinin sermayenin kar hırsı nedeniyle devam ettiğini ve çocukların yaşam haklarının ihlal edildiğini vurguladı.

Türkiye'deki çocuk işçiliği verilerinin güvenilir olmadığını savunan Seylan, resmi verilere göre Türkiye'de kayıtlı çocuk işçi sayısının 850 bin olduğunu, ancak sendika verilerine göre bu sayının 2 milyonu bulduğunu ve yaz aylarında 4 milyona çıktığını ifade etti. Ayrıca, 15 yaş altında çalışmak zorunda bırakılan ve mülteci çocukların bu istatistiklere dahil edilmediğini belirtti.

Seylan, kapitalizmin çocukların işçileştirilmesinin temel nedeni olduğunu belirterek, Türkiye'de çocuk işçiliğiyle mücadelenin yeterince etkili olmadığını ve devletin bu konuda göstermelik adımlar attığını eleştirdi. İktidarın politikalarının çocukları tehlikeli ve kayıt dışı işlerde çalıştırmaya zemin hazırladığını ve bu durumun iş cinayetlerine yol açtığını söyledi.

Kira Sınırı Kalktı: Ev Sahiplerinin Yeni Talepleri 'Pes' Dedirtti Kira Sınırı Kalktı: Ev Sahiplerinin Yeni Talepleri 'Pes' Dedirtti

Seylan, çocukların işçileştirilmesine karşı etkili mücadele ve yapısal tedbirler alınmasının gerekliliğini vurgulayarak, çocuk işçiliği sorununun toplumsal bir mesele olarak ele alınması gerektiğini ifade etti.

Editör: İdris YILMAZ