Dem Parti Tuşba belediye Eşbaşkan adayları Xanê Akkoş ve Ümit Keser Ajans65 TV’ye yaptıkları özel açıklamada, Van’ın en gözde ilçeleri arasında yer alan Tuşba’nın bu güne kadar hep ihmal edildiğini vurgularken, “iktidar yanlıları Tuşba’yı hep bir oy deposu olarak gördüler. Kendilerince de ‘garanti oy deposu’ olarak gördüklerinden, bu gözde ilçemize yönelik bu güne dek adam akıllı bir hizmet götürmedikleri gibi, oy hesabı ile yaptıkları planlamalar da ilçenin kaderi ile oynadılar” ifadelerini kullandılar.

MUHİTTİN BOTAN

AJANS65 TV - 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerde Dem Parti’den Van’ın merkez ilçelerinden olan Tuşba Belediye Eşbaşkan adayları olan Xanê Akkoş ve Ümit Keser basın merkezimizi ziyaret ettiler. Akkoş ve Keser ziyarette önemli açıklamalarda bulundular.

İlk olarak konuşan Akkoş, Tuşba’nın Van’ın en temel ilçelerinden bir tanesi olduğunu hatırlatarak, “Bu önemli ilçemizde ilk dönemde yapılan seçimleri AKP adayı Fevzi Özgökçe kazandı. Bu dönemde Tuşba’ya neredeyse tek bir artı kazandırılmadı. Belki de bundan dolayı olacak ki Özgökçe ikinci kez aday olarak gösterilmedi. 2019 yılında yapılan ikinci seçimi bu kez partimiz kazanmasına rağmen seçimi kaybeden şahsı kayyım olarak atadılar. Fakat Tuşba’nın makus talihi değişmedi, bu sefer kayyım, önceki belidey başkanını mumla arattı” ifadelerini kullandı.

‘BELEDİYEYİ YÖNETMEYE ADAY AMA BELEDİYECİLİKTEN ANLAMIYOR, BUNU DERT DE ETMİYOR’

Daha sonra konuşan Ümit Keser ise çarpıcı açıklamalarda bulunarak, “Belediyeyi yönetmeye bu kadar istekli olup da belediyecilikten bu denli uzak ve anlamayan insanlar ile karşı karşıya bulunmak ayrıca bir araştırma konusu olması gerekiyor diye düşünüyorum. Daha kötüsü ise, belediyecilikten anlamamayı kendisine dert edinmemesidir. İnsanın ilk başlarda belediyeciliği yeteri düzeyde bilmemesi elbetteki ayıp değil. Ancak seçildikten sonra bunu kendisine dert edinmemesi ayıp ötesi bir şey” dedi.

Hakkari'de Siyasi Partiler ve STK'ların Öncülüğünde "Demokrasi Yürüyüşü" Başladı Hakkari'de Siyasi Partiler ve STK'ların Öncülüğünde "Demokrasi Yürüyüşü" Başladı

Halkın bir oy deposu olarak görülmesi düşüncesine kendisinin de katıldığını belirten Keser, “Sanki Tuşbalıların kendilerine oy verme gibi bir zorunlulukları varmış gibi, sanki Tuşbalılar başka alternatiflere sahip değillermiş gibi bir ruh haline sahipler. Bundan dolayı da halka yönelik adam akıllı bir tek çalışmayürütmediler. Bırakalım çalışmayı, rutin belediyecilik hizmetlerini bile Tuşbalılara çok gördüler” şeklinde konuştu.

‘KADININ YOK SAYILMASI DEMEK TOPLUMUN YOK SAYILMASI ANLAMINA GELİR’

Diğer belediyelerde eşbaşkan olarak seçilen arkadaşlarının kadınlara yönelik önemli çalışmalara imza attıklarını, kayyım ataması sonrasında bu çalışmaların askıya alındığını söyleyen Akkoş, “Ancak Tuşba halkı maalesef bu kadar şanslı olmadı. Eğer 2019 yılında seçilen arkadaşlarımızın yerine kayyım atanmasaydı, Tuşbalı kadınlara yönelik de önemli projelere imza atılacak, Tuşbalı kadınların belediyecilik hizmeti ile buluşması, hatta ilçelerini yönetmeye bizzat kendileri dahil olacaklardı. Ancak bu şansları ellerinden alındığı gibi, kayyım da kadınlara yönelik hiçbir çalışma yapmadı, kadınlar tamamen görmezden geldi. Oysa bir yerde kadının yok sayılması toplumun tamamının yok sayılması anlamına gelir. Ki zaten öyle de oldu. Geride kalan yaklaşık 5 yıllık süreçte Tuşba’yı ve atanan belediye başkanını hangi hizmetleri ile gündemde gördünüz? Evet gündeme geldiler, ama nelerle gündeme geldiklerini hepimiz çok iyi biliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

TUŞBA, TÜM VAN’I TAŞIYACAK BİR POTANSİYELE SAHİP’

Tuşba’nın nüfus olarak birçok ilden daha büyük olduğunu söyleyen Ümit Keser ise, kentin potansiyelinin bu güne kadar açığa çıkartılmadığını, bundan dolayı da ilçe sakinlerinin sahip olması gereken zenginlik bir yana, çoğu yerde insanların açlık sınırının da altında yaşamaya mahkum olduğunu, Tuşbalı gençlerin ezici çoğunluğunun ise diğer şehirlere çok kötü koşullarda yaşamaya mahkum olduklarını kaydederek, “Tuşba’nın sahip olduğu potansiyel, birçok şehirde yok. Örneğin Tuşba’nın tarım potansiyelini ele alalım, müthiş bir potansiyele sahip. Bırakalım Van’ı, tüm bölgeyi taşıyabilecek bir ürün elde edilebilir. Yine hayvancılık potansiyeli de keza öyle. Çok önemli ve değerli sahillerimiz var. Ancak günü birlik piknikçiler haricinde bu bir getiriye dönüştürülmüş değil. Yani çok güçlü bir turizm potansiyelimiz var. İran’dan Irak’a, oradan Türki cumhuriyetlere kadar, gerekli tesisleşmenin sağlanması durumunda yüksek miktarda turist potansiyelinin buralara gelmelerini sağlayabiliriz. Yine ilçemiz sanayi bölgesi, aynı şekilde bölgenin sanayi merkezi haline getirebiliriz. Fakat bunlardan hiçbir tanesi olmadı. Geride kalan 10 yılda adeta yan gelip yatmışlar. Dikkat ederseniz, yatırımları ile, belediyecilik hizmetleri ile, halkla bütünleşmeleri ile, projeleri ile hiç gündeme gelmediler. Sizin de yakından bildiğiniz gibi sürekli olarak kendilerine ilişkin iddiaları yalanlamak için basının karşısına çıktılar. Böyle belediyecilik mi olur? Tamam seçilmiş değil, atanmış insanlarsınız! Ama en azından insan biraz vicdanlı olur ve azıcık da olsa belediyecilik yapar! Şimdiye kadar Tuşba’nın iki tane belediye başkanı oldu, dönem sonunda ikisi de AKP tarafından tekrardan aday gösterilmedi. Bunun nedenini en iyi Tuşbalılar bilir” açıklamasını yaptı.

‘HALKA HESAP VEREN HALKIN HİZMETKARLARI OLACAĞIZ’

Şimdiye kadarki belediye başkanlarının yaptıklarından dolayı tek bir gün bile halka hesap vermediklerini, kimselerin de kendilerinden hesap sormadığını söyleyen Akkoş, “Belediye meclisinde bulunan birkaç kişilik meclis grubumuz, inanın belediye yönetiminden çok daha iyi çalıştı, o da tüm baskılara rağmen. Sürekli olarak halka karıştık. Halkın sorunlarını tespit ettik ve bu sorunları belediye meclisinin gündemine taşıdık. Ancak amaçları halka hizmet olmayan belediye yönetimi, görmezden gelmeyi temel politika olarak belirlemiş ve öyle de davrandı. Ama biz öyle yapmayacağız. Olur da Tuşbalılar bizleri tercih ederse, Tuşba’yı gerçek anlamda bir ilçe yapacak, ona göre hizmet üreteceğiz. Düşünebiliyor muzunuz, Tuşba’nın halen de bir merkezi bela yok! İlçedir, ancak bir köy statüsünde bile hizmet alamıyor! Bu bir kader değil ve biz seçilirsek, bunu tersine döndüreceğiz. Çünkü Tuşba, bölgenin en gözde merkezlerinden bir tanesi olmaya aday ve bu potansiyeli oldukça yüksek. Yeter ki basiretli yöneticiler olsun. Yeter ki kendi çıkarlarını halkın çıkarlarının üstünde görmeyen yöneticiler olsun. Gerisi varolan hamuru yoğurmaktır ve biz bunu yapabilecek güce sahibiz. Bunu da Tuşbalılar ile birlikte yapacak, düzenli olarak da Tuşbalılara hesap verecek, çalışmalarımız hakkında bilgilendirme yapacak, hatta Tuşbalıları çalışmalarımızın bir parçası haline getireceğiz” şeklinde konuştu.

‘TUŞBA BÖLGENİN EN GÖZDE MERKEZİ OLMAYA ADAY’

Eşbaşkan adıyı Akkoş’un söylediklerine katıldığını söyleyen Eşbaşkan adayı Keser, “Yani propaganda olsun diye söylemiyorum; gerçekten de Tuşba’nın çok büyük bir potansiyeli var. Sadece Tuşba’yı değil, Van’ı çok iyi bilen bir harita mühendisi olarak bunu söylüyorum; ‘90’dan beri Van üzerinde çalışıyor, Tuşba’yı karış karış biliyorum. Gücünü, potansiyelini çok iyi biliyorum. İyi bir yönetim ve planlama ile Tuşba gerçekten de sadece Van’ın değil, tüm bölgenin çok önemli bir merkezi olmaya adaydır. Biz bunu yapabilecek bir yönetim oluşturacağımıza ve bu potansiyeli açığa çıkartacağımıza inanıyor ve bunun için halktan onay istiyoruz. Halkın bizi tercih etmesi durumunda, halkı gerçek anlamda belediyecilik ile buluşturacağız. Bizim kast ettiğimiz belediyecilik, rutin belediyecilik hizmetleri değildir. Bu konuda hazırlıklarımız var, tecrübemiz de var. Zaten seçilmemiz durumunda, fazla zaman geçmeden Tuşbalılar farkımızı da görecekler” dedi.

Eşbaşkan adayları, seçilmeleri durumunda tamamen şeffaf davranacaklarını ve kendilerini denetime açıt tutacaklarını sözlerine eklediler.

Editör: Muhittin Botan