Van’da İpekyolu Belediyesi’ne Bağlı Erçek’teki Filamingo Parkı’na giden yol, Devlet Demir Yolları(DDY) tarafından hendek kazılarak kapatıldı. 8 Yıldır açık olan ve kullanılan yolun kapatılması tepkilere yol açarken, araç geçişi olmadığından İpekyolu Belediyesi parktaki ağaçları ve çimleri sulayamamakta, parkta bulunan foseptik çukuru boşaltılamadığından, tuvaletler de kullanılamamaktadır.

ÖZEL HABER: MUHİTTİN BOTAN

AJANS65 TV - Van’ın İpekyolu ilçesi Erçek mahallesinde bulunan Filamingo Parkı’nın yolu DDY tarafından rayların her iki tarafına hendek kazılarak kapatıldı. 8 yıldır kullanılan yol, geçtiğimiz cumartesi günü DDY ekipleri tarafından hendek kazılarak kapatıldı. Olaya tepki gösteren İpekyolu Belediyesi yetkilileri, yolların kapatılması ile birlikte devasal büyüklükteki parkın yok olma ile yüzyüze kaldığını ifade ettiler. Ağaçları ve çimleri sulamak için içeriye araç sokamadıklarını, bundan dolayı da böyle devam etmesi durumunda kısa sürede ilçenin önemli yeşil alanlarından olan Filamingo Parkı’nın yok olacağını belirten belediye yetkilileri, yol sorununun kısa sürede mutlaka halolması gerektiği uyarısını yaptı.

Özellikle hafta sonları parka yönelik büyük bir rağbetin olduğunu, gelenlerin oturacak yer bulamadıklarını, bu anlamda yoğun olarak kullanılan bir alan olduğunu kaydeden belediye yetkilileri, içeri araç giremediğinden, WC’lerin bağlı bulunduğu foseptik çukurunun temizlenemedğini bundan dolayı da WC’leri kullanıma kapatmak durumunda kaldıklarını belirttiler. Bunun sonucunda da parka gelen ailelerin tuvalet iptiyaçlarını karşılayamadıklarını, bunun sonucunda da büyük bir sıkıntı ile karşı karşıya bulunduklarını, bu sorunun acilen çözülmesi gerektiğini ifade ettiler.

ULAŞIM İLE İLGİLENEN BİR KURUMUN YOL KAPATMASI KABUL EDİLEMEZ’

Parkat incelemelerde bulunan Van Çevre, Tarihi Eserleri Koruma ve Geliştirme Derneği(Van ÇEVDER) Yönetim Kurulu ise, yapılanın kabul edilebilir bir durum olmadığını, sorun her neyse belediye ve DDY’nin ilgili organlarının birlikte oturarak bir çözüm üretmeleri gerektiğini keydetti. Konuya ilişkin konuşan Van ÇEVDER Başkanı Ali Kalçık, ulaşım ile ilgilenen bir kurumun yol kapatmasının çok garip bir olay olduğunu, DDY’nin görevinin ulaşımı engellemek olmadığını, tam aksine ulaşımı sağlamak ve kolaylaştırmak olduğunu belirterek, “Burada oldukça güzel ve kentimizin önemli değerlerinden bir tanesi olan Filamingo Parkı bulunmaktadır. Oldukça güzel bir yeşil alanımızmevcut. Burada yüzlerce ağaç var. Bu ağaçlar ve yeşil alan bu güne kadar büyük bir özveri ile getirilmiş. Bu günden sonra yok olmasına müsaade edemeyiz. Bundan dolayı da buradaki yol probleminin mutlaka hal olması gerekiyor. İlimizde zaten yeşil alan miktarı oldukça az. Buranın da yok olup gitmesine müsaade edemeyiz” dedi.

‘Generalin Aracıyla İnsan Kaçakçılık Yapılmış’ ‘Generalin Aracıyla İnsan Kaçakçılık Yapılmış’

Kurumların bir araya gelmesi durumunde, eğer bir art niyet yoksa kesinlikle bir çözüm bulunabileceğini kaydeden Kalçık, “İpekyolu Belediyesi ve DDY’nın ilgili teknik ekipleri bir araya gelerek çözüm konusunda birlikte çalışabilirler. En nihayetinde burası insanların nefes alabildikleri bir yer. Kentimizin önemli bir değeri ve adeta cennetten bir köşe. Bizim burayı yok olmaya terketmemiz değil, korumamız gerekiyor. Bundan dolayı buradan ilgili kurumlara çağrıda bulunuyoruz; gerekli çözüm neyse yol ve yöntemlerini geliştirin ve Filamingo Parkı’nın yok olmaması için elinizden geleni yapın” şeklinde konuştu.

‘OLASI KAZALARA KARŞI KAÇAK YOLLARIN TAMAMI KAPATILDI’

Konu ile alakalı görüştüğümüz bir DDY yetkilisi ise sorunun İpekyolu Belediyesi ve Filamingo Parkı ile alakalı olmadığını, kaçak yolların tamamını kapattıklarını, amaçlarının da olası kazalarının önüne geçmek olduğunu söyleyerek, “olası kazalarda sorumluluk almamak için kaçak yolların tamamını kapattık. Kapattığımız yolların resimlerini çekerek belgelendirdik ve bunları Van Valiliğine sunduk. Parka giden yolu açabilmemiz için resmiyette bulunan başka bir yolu kapatmamız gerekiyor. Yönetmeliklere göre iki yol arasında 1,5 km’lik mesafenin bulunması gerekiyor. Bundan dolayı biz o yolu da kapattık” açıklamasını yaptı.

‘VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MÜRACAAT EDERSE YENİ YOL DEĞERLENDİRMEYE ALINABİLİR’

Açıklamalarına devam eden yetkili, “Filamingo Parkı’nın bulunduğu yer hemzemin geçide uygun. Van Büyükşehir Belediyesi’nin bize müracaat etmesi durumunda, bu başvuru değerlendirmeye alınabilir. Orada hemzemin geçit yapılabilir. Fakat başvurunun olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

İpekyolu ilçesine bağlı Erçek Mahallesinde bulunan Filamingo Parkı hafta sonları yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Erçek gölüne sıfır olan, göl ve karşı kıyıda bulunan dağların birleşmesi ile muazzam bir manzaraya sahip olan park, ziyaretçiler için oldukça nezih ve özel bir alan. Bundan dolayı özellikle hafta sonları insanlar oturacak yer bulmakta zorluk çekmekteler.

Fi̇lami̇ngo Park 2

Fi̇lami̇ngo Park 11

Fi̇lami̇ngo Park 10

Fi̇lami̇ngo Park 9

Fi̇lami̇ngo Park 8

Fi̇lami̇ngo Park 6

Fi̇lami̇ngo Park 5

Fi̇lami̇ngo Park 4

Fi̇lami̇ngo Park 2