Türkiye'nin dört bir yanını etkilemesi beklenen yoğun sağanak yağış ve fırtına sebebiyle, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), ülke genelindeki 41 ile 'Turuncu', 31 ile ise 'Sarı' seviye hava durumu uyarısı yayımladı. AFAD'ın yaptığı değerlendirmeler, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son verilerine dayanıyor.

Bu uyarıların ardından, ilgili valilikler, kaymakamlıklar ve il AFAD müdürlükleri bilgilendirildi. Uyarı seviyesi yüksek olan bölgelerde AFAD ekipleri herhangi bir olumsuzluğa karşı teyakkuz halinde bulunuyor.

AFAD, vatandaşları özellikle sel, su baskını, yıldırım düşmesi, heyelan, yerel dolu yağışları, çatı uçmaları, ağaç ve direk devrilmeleri, soba ve baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olaylarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Ayrıca, bu hava koşullarının ulaşımı da olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

Turuncu uyarı seviyesindeki iller arasında İstanbul, Antalya, Adana, Bursa gibi büyükşehirlerin yanı sıra, Erzurum, Hakkari ve Şırnak gibi doğu illeri de yer alıyor. Sarı uyarı verilen iller ise Ankara, İzmir, Gaziantep ve Eskişehir gibi metropol şehirlerle birlikte, Artvin, Muş ve Siirt gibi doğu bölgelerini de kapsıyor.

Erdoğan: Bölgemiz bir müddet daha savaşın yükünü çekecek Erdoğan: Bölgemiz bir müddet daha savaşın yükünü çekecek

AFAD, tüm vatandaşları ve ilgili kurumları, bu şiddetli hava koşulları sırasında alınması gereken önlemler ve güvenlik tedbirleri konusunda bilinçli ve hazırlıklı olmaya çağırıyor.

Editör: İdris YILMAZ