Deprem kuşağında yer alan Van’a ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan uyarı geldi. Ercan, "Van'ı Erek Dağı'na doğru kaydırmamız gerekiyor" dedi. Ercan, kaydırılmaması durumunda Van'ı 2035-2050 yıllarında çok büyük bir yıkım beklediğini söyledi.

AJANS65 TV – Deprem tehdidi altında bulunan Van’da yaşanabilecek yeni bir depremin büyük yıkımlara yol açacağı uyarıları peş peşe yapılıyor. Van'da incelemelerde bulunan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, kentin şu anki yapısına ve ileride olabilecek olası depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Van'da Gazeteciler Gözaltına Alındı! Van'da Gazeteciler Gözaltına Alındı!

Van'da 23 Ekim 2011’de 7.2 ve 9 Kasım 2011'de meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremleri hatırlatan Prof. Dr. Ercan, Anadolu'da yıkıma neden olmayacak 5.6'lık depremin, Van'da yıkama yol açtığını söyledi. Bu durumun zeminden kaynaklandığını belirten Prof. Dr. Ercan, "Bunun nedenleri Van'ın bulunduğu konum genellikle gevşek birimlerden oluşuyor ve deprem dalgalarını da örneğin Van Kalesi'nde az hissedilen deprem, Van'ın içinde daha fazla hissediliyor. Yaklaşık 2,5 ile 4 kat daha yükselterek duyuluyor. Van'da 2035 ile 2050 arasında yıkıcı bir deprem daha olacaktır. Şimdi biz aynı hatayı 2 defa daha yapmamamız lazım" dedi.

‘VAN EREK DAĞINA DOĞRU KAYDIRILMALI’

Van'ın planlamasının zaman içinde çoktan yapılması gerektiğini de anlatan Prof. Dr. Ercan, "Bizim Van'ı tıpkı Urartuların yaptığı gibi zemini sağlam bölgelere, yani Erek Dağı'na doğru kaydırmamız gerekiyor ve bu şart. Eğer Van Erek Dağı'na doğru kaydırılmazsa şu anki nüfusu yaklaşık 1,5 milyon olan Van'ı, 2035 yılında çok büyük bir yıkım bekleyebilir. Çünkü bu yapılar 2 deprem gördü ve şu an yapılar çok yorgun. O nedenle ivmesi yüksek bir deprem olması durumunda 2 depremde göçmeyen yapıların çoğunun ne yazık ki göçtüğünü görmemiz beklenmedik bir olay olmaz. O nedenle gelecek cinayetlere kendimizi hazırlamayalım. Van'daki 2 depremde yıkılmaların yüzde 65'inin nedeni yerden gelen sorunlar. Van bir tarım alanı içerisinde gelişmiş" diye konuştu. (DHA)