Van Milletvekili Mahmut Dindar, Van Gölü'nde yaşayan inci kefali balığının korunması için acil önlemler alınması gerektiğini belirtti. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'ya sunduğu soru önergesinde Dindar, Van Gölü ile bağlantılı derelerin evsel ve sanayi atıklardan arındırılmasının, HES'lerin su seviyesini düşürmesinin önlenmesinin ve inci kefali balığının üreme dönemlerinde kaçak avcılığın engellenmesinin önemine dikkat çekti.

Üreme Döneminde Kaçak Avcılık ve Aşırı Avlanma

Dindar, inci kefali balığının üreme dönemlerinde kaçak avcılığın ve aşırı avlanmanın büyük bir sorun olduğunu belirterek, Van Gölü'nün kirletilmemesi gerektiğini vurguladı. Dindar, “Van İnci Kefali Balığı” (Chalcalburnus tarichi) tür olarak korunması gereken önemli bir varlığımızdır. Bu kapsamda özellikle üreme dönemlerinde kaçak avcılığın önlenmesi, avcılık dönemlerinde aşırı avlanmanın önüne geçilmesi ve Van Gölü’nün kirletilmemesi İnci Kefali balığının tür olarak devamı için gereklidir” dedi.

HES Barajlarının Tehlikeleri

HES barajlarının su seviyelerini etkilemesinin inci kefali balığının yaşam alanlarını tehdit ettiğini belirten Dindar, Van’da Erciş ve Muradiye başta olmak üzere Van Gölü ile bağlantılı yüzden fazla dere ve akarsu bulunduğunu ve bu derelerin evsel ve sanayi atıklarından arındırılmasının önemini vurguladı.

Hayati Öneme Sahip Koruyucu Önlemler

Dindar, inci kefali balığının korunması için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı: “Bu derelerin evsel ve sanayi atıklarından arındırılması, HES’ler nedeniyle azalan su seviyesinin özellikle üreme-yumurtlama mevsiminde belli bir düzeyin altına düşürülmemesi; tehdit altındaki inci kefali balığının korunması için önemlidir.”

Soru Önergesi

Van Milletvekili Dindar’ın Bakan Yumaklı’ya yönelttiği sorular şöyle:

Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı silahlı saldırıya uğradı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı silahlı saldırıya uğradı
  1. İnci Kefali Balığı (Chalcalburnus tarichi) türüne ilişkin temel güncel istatistikler nelerdir?
  2. Van Gölü’nde kaç balıkçı avcılık yapmaktadır? Yıllık toplam av miktarı ne kadardır? Bilinçli avcılık amacıyla balıkçılara yönelik verilen eğitimler ve destekler nelerdir?
  3. Avcılıkta kullanılan gemi ve benzeri araçların gölü kirletmemesi amacıyla hangi tedbirler alınmaktadır?
  4. 15 Nisan-15 Temmuz dönemi arasında devam eden avlanma yasağı ihlallerine ilişkin temel veriler nelerdir? Bu kapsamda uygulanan yaptırımlar nelerdir?
  5. 15 Temmuz’da biten avlanma yasağından sonra aşırı avlanmanın önüne geçmek ve bilinçli avlanma için bakanlığınızın aldığı tedbirler nelerdir?
  6. Van Gölü havzasında inşa edilen HES’lerin Van İnci Kefali Balığı türüne verdiği zararlara ilişkin bakanlığınızın bir araştırması var mıdır?
  7. Van Gölü havzasında inşa edilen HES’lerin ÇED raporlarında Van İnci Kefali Balığı’na etkisi bir faktör olarak değerlendirmekte midir?
  8. Dünya’da sadece Van Gölü’nde yaşayan İnci Kefali balığının tehdit altında kalmaması için alınan tedbirler nelerdir?

Van Gölü ve inci kefali balığının korunması için acil adımların atılması gerektiğini vurgulayan Dindar, çevresel ve ekonomik sürdürülebilirliğin sağlanması adına bu konuların hayati önem taşıdığını belirtti.

Editör: İdris YILMAZ