TÜİK’in Haziran ayına ilişkin enflasyon verilerini açıklaması sonrasında HABER-SEN 7 Nolu Şube Başkanı Hamit Aker, TÜİK’in açıkladığı verilerin gerçeği yansıtmadığını belirterek sert eleştirilerde bulundu. Aker, "TÜİK’in açıkladığı yüzde 1,64’lük Haziran enflasyon oranı gerçek enflasyonu gizliyor" dedi.

Aker, bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAGrup) verilerine göre Haziran ayı enflasyonunun aylık yüzde 4,27, yıllık yüzde 113,08 arttığını belirtti. TÜİK’in verilerinin yanıltıcı olduğunu ve maaş artışlarını adeta yuttuğunu iddia eden Aker, "Yaşadığımız hayat pahalılığı TÜİK’in rakamlarından çok daha fazla. TÜİK, rakamlara takla attırarak gerçeği gizliyor ve milyonların hakkını gasp ediyor" ifadelerini kullandı.

İsrail, Gazze'de 'güvenli bölge' ilan ettiği El Mevasi'yi vurdu: 71 ölü, 289 yaralı İsrail, Gazze'de 'güvenli bölge' ilan ettiği El Mevasi'yi vurdu: 71 ölü, 289 yaralı

Hükümetin Ekonomi Politikalarına Eleştiriler

Aker, hükümetin ekonomi politikalarının kamu emekçilerini ve emeklileri daha da yoksullaştırdığını belirterek, "Ortalama kira bedelinin en az 15 bin TL olduğu günümüzde, 17 bin TL'ye mahkum edilen asgari ücretliler inim inim inliyor" dedi. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıklamalarına atıfta bulunarak, "Türkiye’de asgari ücretin Avrupa’daki gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında en düşük seviyelerde olduğunu" söyledi.

Yoksulluk ve Sefalet Düzenine Karşı Mücadele Çağrısı

Aker, kamu emekçileri ve emeklileri olarak haklarını almak için mücadeleye devam edeceklerini belirtti. "İnsanca yaşayacak ücret, güvenceli iş, güvenli gelecek istiyoruz" diyen Aker, tüm kamu emekçilerini ve emeklileri bu mücadelenin bir parçası olmaya çağırdı.
 

Editör: İdris YILMAZ