Yarın yapılacak olan yerel seçimlere yönelik İnsan Hakları Derneği Van Şubesi, seçimlerde oluşabilecek olası seçim usulsüzlüklerini yerinde gözlemlemek ve raporlaştırmak için bağımsız Gözlem Heyeti oluşturdu. Konuya ilişkin konuşan şube yöneticisi Ayten Kıran, Van merkez başta olmak üzere Van’ın tüm ilçelerinde oy kullanma sürecinde gözlemlerde bulunacaklarını söyledi.

ÖZEL HABER: MUHİTTİN BOTAN

AJANS65 TV - Yarın yapılacak olan yerel seçimlere yönelik İHD Van Şubesi gözlem heyeti oluşturdu. Konuya ilişkin Ajans65 TV’ye özel açıklamalarda bulunan İHD Van Şube yöneticisi Ayten Kıran, seçimlerden önce taşımalı seçmen ile alakalı kamuoyuna kimi yansımaların olduğunu belirterek, kendilerinin amacının oy kullanma sürecini gözlemlemek olduğunu, sonrasında da buna yönelik elde edilen verileri genel merkeze iletmek olduğunu söyledi.

‘MÜDAHALE YETKİMİZ YOK SADECE GÖZLEMLERDE BULUNACAĞIZ’

Her seçim sürecinde kimi usulsüzlüklerin yaşandığını, bunun da çeşitli şekillerde basına ve kamuoyuna yansıdığını söyleyen Kıran, “Yaşanacak olası kimi usulsüzlüklere müdahale etme gibi bir görevimiz bulunmamaktadır. Sadece gözlemlerde bulunacağız. Usulsüzlükleri tüm verileri ile birlikte tespit ettikten sonra bunu oluşturulan ağ üzerinden genel merkeze ulaştıracağız. Bizden ve diğer tüm bölgelerden genel merkeze ulaştıraılacak veriler ışığında, bilgiler derlenerek genel merkez tarafından bunlar raporlaştırılacak ve genel kamuoyuna açıklanacak” dedi.

50 KİŞİLİK BİR EKİP OLUŞTURULDU

Seçimlerin yerinde gözlemlenmesi ve oluşacak kimi usulsüzlüklerin tespiti amacıyla ilçeler de dahil olmak üzere 50 kişilik bir çalışma ekibi oluşturulduğunu söyleyen Kıran, “Şimdilik 50 kişi üzerinden bir ekip oluşturduk. Her ilçede gözlemci arkadaşlarımız yer alacak. 20 arkadaşımızı da Van merkezde konumlandırdık. Siyasi partilerin de zaten kendi müşahitleri bulunmaktadır. Ama birçok yerde usulsüzlükler oluyor ve bu usulsüzlüklerin kesinlikle tespit edilmesi ve kayıt altına alınması gerekiyor. Bu nokta İHD devreye giriyor. Kesinlikle seçimlere müdahale etmek, usulsüzlüklere müdahale etmek gibi bir görevimiz yok. İsminden de anlaşılacağı üzere bağımsız gözlem heyetiyiz. Çok da verimli olacak bir çalışma olacağını düşünüyoruz. Geçmiş seçimlerde de bu tarz çalışmalar yaptık. Ne denli verimli olduğu elbette ki tartışılır. Ancak her seferinde bir hafıza oluşturmak adına böylesi çalışmalar yürütmek oldukça önemlidir. Biz de bu görevimizi eksiksiz olarak yerine getireceğiz” şeklinde konuştu.

OLASI USULSÜZLÜKLERE İLİŞKİN SADECE İHD GENEL MERKEZİ AÇIKLAMA YAPACAK

Seçim süreci boyunca kendilerinin olası ulussüzlüklere ilişkin açıklamalarda bulunmayacaklarını söyleyen Kıran, “Açıklamayı genel merkez yapacak. Biz şubeler sadece tespit ettiğiğimiz usulsüzlükleri genel merkeze iletecek, onlar ise hazırlanan rapor çerçevesinde açıklama yapacaklar” dedi.

‘YAPACAĞIMIZ ÇALIŞMA TAMAMEN YASALDIR, İLGİLİ KURUMLARDAN GEREKLİ İZİNLER ALINDI’

Gözlem heyetinin içerisinde kimlerin yer aldığına ilişkin de açıklamalarda bulunan Kıran, “Oluşturulan ekip içerisinde hukukçular da dahil olmak üzere çeşitli mesleklerden insanlar bulunmaktadır. Ayrıca kendi haberleşme sistemimiz üzerinden de ağrıda bulunduk. Kendi üyelerimize mesaj attık. Bu doğrultuda elli kişilik bir ekip oluşturduk. Amacımız tamamen tarafsız bir gözlem yapmaktır. Bu kapsamda bize üye olmayanlardan da başvuranlar oldu. Gelen tüm başvuruları toparladık, genel merkeze ilettik. YSK’ya bildirdik. Dolayısıyla yürüteceğimiz bu çamlışma tamamen yasaldır. İlgili kurumların bilgisi dahilinde yürütülmektedir. Yapacağımız gözlemin tamamen tarafsız olacağına inanıyorum” açıklamasını yaptı.

Kıran konuşmasını şu şekilde bitirdi:

Yerel Gazetenin Ofisi Kurşunlandı Yerel Gazetenin Ofisi Kurşunlandı

“Hangi partiden olursa olsun yapılan bir haksızlık, usulsüzlük varsa bunu dile getirecek ve raporlaştıracağız.

Her okulda rkadaşlarımız bulunmaktadır. Bizim bulunmadığımız yerlerde de sandık geörevlileri aracılığı veya sandık başkanları yada okul sorumluları aracılığı ile bizimle iletişime gçilebilir, varsı usulsüzlükler onlar üzerinden de bize ulaştırılabilir.”