Cumartesi annelerine destek vermek amacıyla basın açıklaması düzenleyen İHD Van Şubesi, “Hüseyin Toraman Nerede?” diye sordu.

HABER MERKEZİ / AJANS65 TV

AJANS65 TV - Anayasa Mahkemesi kararına rağmen her hafta açıklama yapmaları engellenen Cumartesi Annelirine destek vermek amacıyla İnsan Hakları Derneği Van Şubesi basın açıklaması düzenledi. Dernek binalarında gerçekleştirilen basın açıklaması metnini İHD Van Şubesi yöneticisi Yusuf Aydın okudu.

Yaptığı açıklamada Aydın, “970 haftadır hatırlatıyoruz: Bu toprakların kadim cezasızlık ve unutturma kültürü, yurttaşa karşı işlenen ağır suçların kesintisiz devamına olanak sağlıyor. Devleti yönetenler, şiddeti, baskıyı ve hakikati inkarı bir yönetim tekniği olarak kullanmak istedikleri için hukuk devleti ile aramıza aşılmaz engeller koyuyor. Bu nedenle en üst yargı makamı olan AYM’nin kararları bile yok sayılıyor” açıklamasını yaptı.

‘AYM İHLAL KARARININ BİR ÖRNEĞİNİ BEŞOĞLU KAYMAKAMLIĞINA GÖNDERDİ’

Açıklamanın devamında Aydın, Anayasa Mahkemesinin, Cumartesi Anneleri’nin engellenmesi ile ilgili verdiği karara göndermede bulunularak,  “Anayasa'nın 34. maddesinde düzenlenen toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine ve kararın bir örneğinin yeni ihlallerin önlenmesi için Beyoğlu Kaymakamlığına gönderilmesine” hükmettiği bilgigsini paylaştı.

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi:

“AYM kararının ardından tarafların başvurusuna gerek kalmaksızın ihlalin önlenmesi için gerekli tedbirleri almakla yükümlü olan Beyoğlu Kaymakamlığı ise 29 haftadır ısrarla yeni ihlallere neden olan yasaklama kararlarını vermeye devam ediyor. AYM kararına rağmen bizi engelleyenler, kelepçe üstüne kelepçe takarak gözaltına alanlar Anayasayı ihlal ediyor, suç işliyor. İşlenen bu suç şüphesiz devleti yönetenlerin ortak konsensüsünün bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

970.haftamızda Galatasaray’da buluşmamız polis şiddeti ile engellenip gözaltına alınmasaydık Hüseyin Toraman için adalet talep edecektik.

24 yaşındaki Hüseyin Toraman, 27 Ekim 1991 sabahı İstanbul/ Kocamustafapaşa’daki evinin önünden silahlı, telsizli, kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından 34 ATZ 56 plakalı Beyaz Toros’a zorla bindirilerek götürüldü. Olaya tanık olan mahalleliler hemen yakındaki karakolu aradı ve kaçırılma ihbarında bulundu. Ancak gelen polisler bir dükkanın sabit telefonundan yaptıkları görüşmeler sonrası hiçbir şey yapmadan olay yerinden ayrıldı.”

‘ONLAR SİYASİ POLİS’

Oğlunun kaçırılması sonrasında baba Toraman’ın karakola gittiğini belirten Aydın, “Karakol’a giden baba Toraman’ın ‘Oğlumu kaçıranlara neden müdahale etmediniz’ sorusuna ‘Oğlun kaçırılmadı, gözaltına alındı. Onlar siyasi polis’ cevabı verildi” dedi.

Açıklamanın devamında, ailenin tüm kurum ve kişilere yaptığı başvuruların sonuçsuz kaldığını, Hüseyin Toraman’ın gözaltına alındığının inkar edildiğini söyleyen Aydın, “Bugüne kadar etkin bir soruşturma yürütülmedi.1991ve 2011 yılında yürütülen iki soruşturma da sonuçsuz kaldı. ‘Zamanaşımı süresi dolduğundan soruşturmaya yer olmadığı’ kararı ile dosya kapatıldı. İHD avukatlarının yaptığı itiraz sonucunda dosya üzerindeki kapatma kararı kaldırıldı. Ancak bugüne kadar bir gelişme yaşanmadı” bilgisini verdi.

Tezgahtarlık yapan çocuk, Erkan Baş’a dert yandı: 'Benim yaşımdaki çocuklar mahallede top oynuyor' Tezgahtarlık yapan çocuk, Erkan Baş’a dert yandı: 'Benim yaşımdaki çocuklar mahallede top oynuyor'

Aydın yaptığı açıklamanın sonunda şu ifadeleri kullandı:

“Devlet hukuka uysun; Hüseyin Toraman’ın akıbetine dair etkili soruşturma yapma yükümlülüğünü yerine getirsin. Suçtan sorumlu olanları tespit ederek cezalandırılmalarını sağlasın.

970. bir kez daha söylüyoruz:  Hüseyin Toraman’ı ve tüm kayıplarımızı aramaktan, faillerininin yargılanarak cezalandırılmalarını talep etmekten vazgeçmeyeceğiz. Kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz.

Cumhuriyetin 100 yılı aynı zamanda gözaltında kaybetmelerin ve mezarsızlık siyasetinin de yüzyılı oldu. Cumhuriyet yeni yüzyılına girerken özgürlük, eşitlik, adalet, barış ve hukuk devleti çağrımızı yineliyoruz.”

Editör: İdris YILMAZ