Van ve Bitlis’te düzenlenen ev baskınlarında aralarında yaşlı ve hastaların da olduğu en az 43 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

AJANS65 TV - Bitlis’in Hizan ve Tatvan ilçe merkezleri ile bağlı köylerinde bugün çok sayıda eve baskın düzenlendi. “Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüte yardım etmek" iddialarıyla yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Baskın öncesi köyler askerler tarafından ablukaya alındı. Sonrasında birçok eve baskın düzenlendi. 

Van’da Dem Parti’den Görkemli Seçim Bürosu Açılışı Van’da Dem Parti’den Görkemli Seçim Bürosu Açılışı

Van Merkezi, Gevaş ve İpekyolu ilçelerinde de birçok eve baskın düzenlendiği öğrenildi. Söz konusu operasyonun da Bitlis'te yürütülen soruşturma kapsamında yapıldığı belirtildi.  

MA’da yer alan habere göre, soruşturmada gizlilik kararı olduğu ve 24 saat avukat görüş yasağı bulunduğu öğrenildi.  

Her iki operasyonda gözaltına alınanların sayısı en az 43. Bu kişiler arasında yaşlı ve hasta birçok kişi bulunuyor. Söz konusu isimlerin Bedlîs merkeze götürüleceği belirtiliyor. Gözaltı operasyonu sürerken, köylerdeki abulka da devam ediyor.

Bazı kişilerin gözaltı sırasında şiddet gördüğü, evlerin kapı ve pencerelerinin kırıldığı kaydedildi.  

GÖZALTINDAKİLER

Bitlis ve Van'da gözaltılana alınan bazı isimler şöyle: "Süleyman Korkmaz, Medine Avcil, Abdurrahman Avcil, Şükrü Avcil, Beşir Çetin, Kerem Çetin, Turan Çetin, Agit Çetin, Welat Çetin, Sinan Çetin, Azize Çetin, Mazhar Hergül, Mahir Hergül, Şirin Hergül, Pekin Hergül, Cemal İnan, Erdal İnan, Sinan Aydın, Zakir İnan, Memixan Avras, Eylem Deniz Avras, Helin Avras, Keziban Avras, Maşallah Elmas, Şakir Arvas, Cevdet Arvas, Tahir Arvas, Murat Arvas, Zübeyde Arvas, Nurullah Arvas, Mutalip Arvas. Reşit Aydın, Emrullah Aydın, Bedrettin Gezici, Elif Gezici, Hasibe Gezici, kanser hastası İsa Gezici, Mahsun Gezici, Serkan Gezici, Mustafa Gezici, Emin Gezici, Sedat Gezici, Gürgün Çiftçi. (HABER MERKEZİ)