Bakan Tunç'tan Kobanê Davası açıklaması: İstinaf ve temyizi bekleyeceğiz Bakan Tunç'tan Kobanê Davası açıklaması: İstinaf ve temyizi bekleyeceğiz

Van’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 55 kişiden 12 kişi tutuklanırken, Bitlis’te de 1 kişi tutuklandı. 

AJANS65 TV - Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan hakkında verdiği karar sonrası “kentte yapılan protesto gösterilerine katılmak” gerekçesiyle 13 Mayıs sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında 55 kişi gözaltına alınmıştı.

İlkin savcılığa sevkedilerek ifadesi alınan 15 kişiden 8’i tutuklanırken 7 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Sonrasında emniyetteki işlemleri tamamlanan ve ardından savcılığa sevk edilen 15 kişiden 4 kişi daha tutuklandı. ŞanoVan oyuncusu Ferhat Aslan’ın da içinde olduğu 5 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 6 kişinin işlemleri ise hala devam ediyor.

25 KİŞİ HALA GÖZALTINDA

Tutuklamaların gerekçesi olarak “polise mukavemet”, “örgüt üyesi olma” ve “kamu malına zarar verme” iddiaları gösterildi. 3 gündür emniyette tutulan 55 kişiden 25’inin ise ifadelerinin alınması bekleniliyor.

BİTLİS’TE BİRÇOK EVE BASKIN DÜZENLENDİ

Öte yandan Bitlis Cumhuriyet Savcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Bitlis merkez, Tatvan ve Hizan ilçelerinde, sabah saatlerinde birçok eve polis baskın düzenlendi. Baskınlar sırasında 16 kişi gözaltına alınırken, Bitlis İl Emniyet Müdürlüğü’nde ifade işlemleri devam ediyor. Gözaltı gerekçesi öğrenilmezken, dosyaya gizlilik kararı getirildi.

1 KİŞİ TUTUKLANDI

Gözaltına alınanlardan 3 kişi emniyet işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, savcılığa sevk edilen 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Savcılık tarafından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Mehmet Sakin Altın isimli yurttaş ise tutuklandı.(MA)