‘AKP'de Değişim Süreci Başladı, Yeni İstifalar Gelecek’ ‘AKP'de Değişim Süreci Başladı, Yeni İstifalar Gelecek’

Van YYÜ’de işçi alımı için yapılan kura çekiminde ismi iki kez üst üste çıkan şahsa ilişkin haberlerin ulusal medyaya düşmesi sonrasında bir açıklama yayımlayan Van YYÜ, “Başvurusu kabul edilen bir aday başvurusu kabul edilmesine rağmen, koşulları sağlamayanlara ve hiç belge teslim etmeyenlere verilen ek sürede tekrar başvuru yapmış ve neticesinde bu adayın ismi notere giden listede iki kez yer almıştır” ifadelerine yer verildi.

AJANS65 TV - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi(YYÜ), personel alımı gerekçesi ile tekrardan gündeme geldi. Yapılan kura çekiminin canlı yayınlanması sonrasında bir başvurucunun isminin peş peşe iki kez okunması yerel ve ulusal medyanın gündemine oturdu. Dün gerçekleştirilen kurada, kurayı çeken kişi, peş peşe aynı ismi iki kez çekince, kendisi de şaşkınlık yaşadı.

Bu olay yerel ve ulusal medyada yer aldıktan sonra büyük tekpilere neden oldu. Bu tepkiler sonrasında Van YYÜ’den olaya ilişkin yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İKİ KEZ EVRAK TESLİM ETMİŞ

Bilindiği gibi üniversitemizde sürekli işçi istihdam edilmek üzere 4857 sayılı İş Kanuna göre Türkiye İş Kurumu üzerinden başvurular alınmış ve gerekli koşulları sağlayanlar üniversitemizin web sitesinde duyurulmuş, koşulları sağlamayanlara ve hiç belge teslim etmeyenlere ise belli bir itiraz süresi verilmiş olup, bu süre zarfında itirazlar değerlendirilmiş ve bunların arasından da koşulları sağlayanların tümü kura çekimi yapılmak üzere notere bildirilmiş ve 19.02.2024 tarihinde saat 14:00 da ilgili noter tarafından kura çekim işlemi seyirciler huzurunda canlı yayınla gerçekleştirilmiştir. Başvurusu kabul edilen bir aday başvurusu kabul edilmesine rağmen, koşulları sağlamayanlara ve hiç belge teslim etmeyenlere verilen ek sürede tekrar başvuru yapmış ve neticesinde bu adayın ismi notere giden listede iki kez yer almıştır.

KURANIN İPTALİ HUKUKİ OLARAK MÜMKÜN DEĞİL

Bahse konu aday canlı yayınlanan görüntülerden de izlenebileceği üzere noter kurası sonucunda mülakata hak kazanan asıl listede ve yedek sıralamada yer almamıştır. Noter kurasında asıl ve yedek isimleri çekildikten sonra şeffaflık olması açısından asıl ve yedek listede yer almayan geriye kalan isimlerde noter tarafından okunmaktadır.  Bu adayın ismi ne asıl ve ne de yedek sıralamasına girmeyenlerin isimleri arasında noter tarafından okunmuştur. Bu adayın  ismi asıl ve yedek listelerde geçmemektedir. İlgili noter tarafından;  bahse konu adayın ismi asıl ve yedek sıralamasında yer almadığından ve diğer kurası çekilen işçi kategorilerinde böyle bir duruma rastlanmadığından dolayı noter kura sürecinin iptaline gidilmesinin hukuki olarak mümkün olmadığı beyan edilmiştir.”(HABER MERKEZİ)

Editör: Muhittin Botan