Van’da Emek ve Demokrasi Platformu dün sabah yapılan ev baskınlarında 55 kişinin gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla Van Adliyesi Sarayı önünde basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada, iktidarın eski alışkanlıklarında ısrar edildiği belirtildi.

AJANS65 TV - 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığını büyük bir oy farkı ile kazanmasına rağmen mazbatanın Dem Parti adayı Abdullah Zeydan yerine AKP’li Abdulahat Arvas’a verilmek istenmmesi sonrasında kent genelinde protesto gösterileri düzenlendi.

Yapılan protesto gösterileri gerekçesi ile Van’da dün çok sayıda adrese baskın düzenlendi ve alınan bilgilere göre yapılan baskınlarda 55 kişi gözaltına alındı.

Van Emek ve Demokrasi Platformu Van Adliyesi önünde basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasında konuşan Özgürlük için Hukukçular Derneği  (ÖHD) Van Şubesi Eşbaşkanı Mehtap Işık hazırlanan basın metnini okudu.

Işık, Van’da 31 Mart’ta halkın iradesinin sandığa yansıdığını kaydederek, “8 yıllık yasak, OHAL, KHK rejimi Van’da 14-sıfırlık sonuçla sandıkta kaybetmiştir” dedi.

‘İKTİDAR ÖZELEŞTİRİ YAPMAK YERİNE ESKİ ALIŞKANLIKLARINDA ISRAR ETMEKTE’

Işık şu ifadeleri kullandı:

“Ancak iktidar, halkın hem Van’da hem de ülke genelinde verdiği mesajı doğru yorumlamak ve özeleştiri vermek yerine birçok yerde eski alışkanlıklarında ısrar etmektedir.

31 Martta Van halkı yüzde 55 oyla Belediye başkanlığı görevini kayyumlardan almış seçimle gelen yeni bir yönetim ve meclis belirlemiştir. Elbette demokrasiler seçimlerden ibaret değildir ancak seçimsiz demokrasi hiçbir şekilde olmayacaktır. 8 yıldır ilimizde ve bölgemizde demokrasiyi ve hukuk askıya alan bu kayyum uygulaması tüm halkımızca ret edilmiştir.”

’14-0 TARİHİ SONUCUNDAN HER KES DERS ÇIKARTMALI’

Açıklamalarına devam eden Işık, özellikle Van’da 14 belediyede somutlaşan tarihi sonuçtan, herkesin ders çıkarması gerektiğini, bir mazbata oyunu ile bu iradeye saldırı girişiminin olduğuna dikkat çekerek, “Van halkının sinir uçlarına dokunulmuş, halk bir provokasyonla karşı karşıya bırakılmıştır” ifadelerini kullandı.

Avukat Işık, tüm algı ve saldırılara rağmen 2-3 Nisan 2024 tarihlerinde Van’da, on binlerce yurttaşın demokratik tepkisini gösterdiğini ve iradesini koruduğuna dikkat çekerek, “Halkın iradesine saldıran bu girişime karşı, gösterdiği demokratik tepki ve protestolar, yüzlerce gözaltı, gaz ve su sıkma, plastik mermi ile karşılık bulmuş ve kolluk güçleri orantısız güç kullanmıştır. Kolluk güçlerinin hukuk içinde kalarak müdahale etmediği hiçbir yerde taşkınlık veya benzeri bir vaka yaşanmamıştır” açıklamasını yaptı.

’31 MART SEÇİMLERİNİN GETİRDİĞİ UMUT VAN’DA TÜKETİLMEK İSTENMİŞTİR’

Işık yaptığı açıklamada şu ifadelere dikkat çekti:

“31 Mart seçimlerinin ülkeye getirdiği umutlar Van’da tüketilmeye çalışılmıştır. Tamamen demokratik tepkisini gösteren yurttaşlardan yüzlercesi gözaltına alınmış, onlarcası kolluk şiddeti sonucu yaralanmış ve maalesef 27 kişi ise tutuklanmıştır.

Hem gözaltı süreçlerinde hem de tutuklama süreçlerinde alenen ihlal edilen hukuk; dün sabah Van’da evlere baskın ve göz altılarla yeniden askıya alınmıştır. Hepsi ifadeye çağrılma durumunda gelip ifadesini verebilecek öğrenci, genç, seçilmiş bireyler helikopterlerle evleri basılarak gözaltına alınmıştır.

‘TÜM BU KİŞİLER VAN’DA DEMOKRATİK BİR DURUŞ GÖSTERMİŞLERDİR’

Bu hukuksuzluk ve keyfilik bugün 55’ten fazla arkadaşımızın gözaltına alınmasına yol açmıştır. Tüm bu kişiler Van’da bir demokratik duruş göstermiştir. Van’daki protestolar dünyanın birçok yerindeki benzer protestolardan farklı olarak şiddetsiz ve barış içinde başlamış ve bitmiştir. Van halkı el birliği ile kenti bir günde temizlemiş yaşam olağan seyrine dönmüştür.

Sadece Van’da değil Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde ‘mazbata gaspı kararının hukuk dışı ve anti demokratik bir karar olduğu’ ifade edilmiştir.

Yerel Gazetenin Ofisi Kurşunlandı Yerel Gazetenin Ofisi Kurşunlandı

Van halkının haklı olduğu YSK kararıyla da açığa çıkmıştır. Bu antidemokratik uygulamaya karşı çıkmak anayasal bir yurttaşlık görevi olarak görülmelidir. Önceden yapılan gözaltı ve tutuklamalar gibi dün yapılan gözaltılar da hukuk dışıdır.

Van halkının temel talebi “İradesine sahip çıkan bu yurttaşların gecikmeksizin serbest bırakılmasıdır.” Bu ülkede olağan hukuka dönülecekse, genel politik havada bir yumuşama olacaksa ve ülkede hukuk ve adaletin gereği yeniden tesis edilecekse haklarını savunan bu yurttaşlar bir an bile tutsak kalmamalıdır. Gözaltılar derhal serbest bırakılmalıdır.”(HABER MERKEZİ)