VAN -ARSİSA  tarafından  Dünya Anadil Günü vesilesiyle düzenlenen Kürtçe bilgi yarışması ve kursiyerlerin mezuniyet töreninde, dil mücadelesinin güçlendirilmesi vurgulandı.

Van Dil, Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (ARSÎSA), Van Barosu, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Van Şubesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi Dil Komisyonu ve Aryen Kültür işbirliğiyle, 21 Şubat Dünya Anadil Günü'nde bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Bu etkinlikler kapsamında, Van Barosu Tahir Elçi Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle, Kürtçe bilgi yarışması ve 3 aylık kurs programını tamamlayan kursiyerlere mezuniyet belgeleri verildi. Etkinliğe katılan pek çok kişi, ulusal kıyafetleriyle dikkat çekti.

 'DİL OLMADAN TOPLUMUN ÖZGÜRLÜĞÜ MÜMKÜN DEĞİL'

Etkinlikte bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan ARSÎSA yöneticilerinden Faysal Yacan, Kürt dilinin tarih boyunca yaşadığı zorluklara ve önemine dikkat çekti. Yacan, "Kürtler, dillerini yaşatmak için büyük mücadeleler verdi. Dil, bir toplumun varoluşunun temel taşıdır. Kürtler, dillerini koruyarak özgürlüklerine ulaşabilirler. Dilin sadece konuşulması değil, yaşamın her alanında yer alması gerekiyor. Dil mücadelemizi daha da ileriye taşıyacağız" dedi.

 BİLGİ YARIŞMASI VE MEZUNİYET TÖRENİ

Yacan'ın konuşmasının ardından, 8 farklı kurumun katılımıyla bir Kürtçe bilgi yarışması düzenlendi. Yarışma sonrasında ise 3 aylık Kürtçe kursunu başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikaları takdim edildi. Etkinlik, katılımcıların halay çekmesiyle son buldu.

I M G 2601I M G 2587I M G 2509I M G 2497

ARSİSA: Kürtçe’nin Bugünlere Nasıl Geldiğini Unutmamalıyız ARSİSA: Kürtçe’nin Bugünlere Nasıl Geldiğini Unutmamalıyız

Editör: İdris YILMAZ